Србија

За српску традицију нема пара

Београд – Да се питало само Министарство културе, овог августа порта манастира Каленић остала би пуста – без фолклора, изворне музике, народних ношњи, традиционалних јела… Да је до њих, први пут у 47 година дугој традицији не би био одржан Сабор народног стваралаштва „Прођох Левач, прођох Шумадију“. На конкурсу Министарства културе за финансирање стваралаштва из области музике, једна од најзначајнијих и најстаријих манифестација у Србији није добила ни динар!

Захваљујући Општини Рековац, једином покровитељу манифестације, сабораши ће се у суботу ипак окупити у порти Каленића, јер Сабор ће бити одржан, а традиција сачувана.

„Није ово први пут да се Министарство културе оглуши о наш захтев. Ни прошле године нисмо добили ни динар. Помогло нам је Министарство пољопривреде“, каже, за „Новости“, Катарина Аврамов, директорка Културног центра у Рековцу, који је организатор Сабора.

„Пре него што смо пријавили пројекат, конктактирали смо са запосленима у Министарству културе који су нам рекли да је најбоље да пријавимо само отварање манифестације и да за то тражимо средства. Ни то нам није одобрено.“

Огорчен је и Тихомир Арсић, директор овогодишњег Сабора „Прођох Левач, прођох Шумадију“. Њега „боли“ што за елитну културу и савремене тенденције новца има, али не и за очување традиције.

Ово је манифестација за коју људи живе годину дана. Ту се чувају традиција, народна култура и обичаји, којих се не смемо одрећи – упозорава Арсић. – Новца у култури ипак има, али није праведно распоређен. Важно је, изгледа, да буде довољно за Филхармонију, за нове тенденције које нико не гледа. Слажем се да треба пратити савремене токове, али и сачувати властиту баштину. И није ово једина манифестација која је на овакав начин третирана. Сирота српска култура у мраку идеологије дневне политике још од деведесетих година трпи небригу.

У Министарству културе добили смо објашњење да одлуке комисија које одлучују о добитницима треба да коментаришу њени чланови.

Диригент проф. Бојан Суђић, који је био на челу ове комисије, одговорио је на позив „Новости“ са годишњег одмора, из иностранства, објашњавајући да је на конкурс пријављено готово 300 пријеката и да не може на памет да говори о разлозима због којих је неко одбијен или је добио средства.

Незванично сазнајемо да је Сабор одбијен једногласно, уз аргументе да је програм оскудан и недовољно разрађен, као и да су тражили превелика средства за једнодневни садржај. Наиме, потребан буџет је 1.150.000 динара, а од Министарства су тражили 740.000 динара.

Иначе, Сабор „Прођох Левач, прођох Шумадију“ биће отворен 6. августа, наступима Биљане Крстић и „Бистрика“, трупе „Уна сага сербика“ и Тихомира Арсића, са монологом владике Николаја Велимировића.

Према речима Катарине Аврамов, и ове године у такмичарском делу Сабора учествоваће културно-уметничка друштва из Шумадије и Поморавља, а из осталих крајева наступаће ревијално. Биће изабране најлепше народне ношње, проглашено најлепше двориште, а на такмичењу „Златне руке Левча“ учесници ће представити традиционална јела и старе занате. Прогласиће и најлепшу саборицу, најдужи брк и плетеницу.

За харфу и барок по милион

На истом конкурсу шест џез фестивала добило је 6,25 милиона динара – од 850.000 до 1,7 милиона. Са по милион динара биће финансирани Вече барокне музике и Фестивал харфе. Камерна трилер опера у три епизоде „Мантис религиоза“ добиће 850.000 динара. Пројекти из области традиционалног и аматерског стваралаштва добили су од по 300.000 до 500.000 динара, а биће финансирано седам манифестација. Укупно је додељено 49.550.000 динара.

И. Мићевић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!