Економија

Зашто се производи мање струје?

На посланичко питање у парламенту Србије о разлозима вишемесечног пада производње електричне енергије, министар Вујовић је рекао како нико није желео да до тога дође. Намеће се питање да ли уопште постоји неко у овој земљи ко би тако нешто пожелео. Питање није да ли је то неко желео, већ зашто је до тога дошло? Милорад Грчић, генерални директор ЕПС-а, изјавио је 1. маја како то предузеће стоји одлично и да на рачуну има 440 милиона евра.

Извесно је и да ће Влада Републике Србије из буџета издвојити 250 милиона евра за набавку машина и опреме како би се достигао ниво производње из 2016. године. Да је производња електричне енергије у периоду децембар 2016 – март 2017. пала у просеку 14,5 одсто, а само у марту чак 22,9 процената, по по подацима Завода за статистику. Да је ЕПС непрекидно у том периоду увозио струју по врло високим ценама, док је грађанима Србије покушао да испостави енормно високе рачуне за јануар ове године.

Образложење директора ЕПС-а да је до пада производње дошло због велике и дуготрајне хладноће у јануару 2017. не стоји, јер је зима била у читавом региону и шире, али је у свим земљама, осим Србије дошло до повећања производње. Пад је био највећи у марту (22,9 одсто) кад није било хладно.

Намеће се неколико важних питања на која грађани Србије од републичке владе очекују одговор: зашто влада улаже 250 милиона евра из буџета (то је новац пореских обвезника) ако ЕПС стоји добро и има своја средства на рачуну?

Када ће се извршити, више пута обећане, озбиљне реформе у ЕПС-у и довести на чело професионални менаџмент који је у стању да води, добро планира и управља највећим привредним системом; да би остваривао профит и пунио буџет више него до сада, а који у највећој мери утиче на БДП и вероватно оваквим пословањем угрожава ионако скромно планирани раст од три процента?

Да ли ће влада морати због оваквог пада производње да повећа цену електричне енергије, знајући колико је слаба платежна моћ становништва?

Када ће бити изграђени нови, већи производни капацитети јер знамо да није изграђен ниједан још од времена Јосипа Броза, а потрошња струје је вишеструко порасла?

Аутор: Мирослав Симеуновић Симеун, Политика.рс

*архитекта, Београд

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!