Србија

АФЕРА САРТИД: Влаховић у тајности уговорио продају Железаре Американцима

БЕОГРАД – Бивши министар привреде и приватизације Александар Влаховић договорио је у јуну 2002. године с америчким „Ју-Ес стилом“ да се у „Сартид“ уведе стечај јер је то био једини начин да ова страна компанија купи домаћу челичану.

Све то, али и сами детаљи продаје, наведени су у мало познатом меморандуму о разумевању, који су потписали тадашњи министар Влаховић у име Владе Србије и представници „Ју-Ес стила“. Овај документ био је и строго чувана тајна, али је нешто више од месец дана после његовог потписивања Трговински суд у Београду отворио стечај над „Сартидом“ због презадужености, а већ у марту 2003. фирма је продата Американцима непосредном погодбом за само 21,3 милиона долара.

Пре меморандума „Сартид“ и „Ју-Ес стил“ потписали су 8. марта писмо о намерама и сарадњи на принципу толинг посла, што значи да су Американци обезбеђивали сировине, а „Железара“ им је плаћала у роби. Тада је Влаховић изјавио: „Да ли ће дугови бити реструктурирани у процесу приватизације или у процесу стечаја, или кроз партнерску фирму, техничко је питање на које ћемо имати одговор за два месеца од данас“.

afera-sartid-aleksandar-vlahovic-ju-es-stil-prodaja-amerikanci

Одговор је уследио у тајном меморандуму потписаном 6. јуна 2002.

– Постоји више опција продаје. Једина која испуњава циљеве обе стране јесте стечај „Сартида“ и зависних предузећа – пише у меморандуму до ког је Курир дошао.

У документу се наводи да није правно обавезујући, али колико је ово био озбиљан документ, говори и то што је предвиђено какве су обавезе Владе Србије и „Ју-Ес стила“. Када се прогласи стечај, Влада ће обезбедити све потребне сагласности и обавити послове да америчка фирма преузме „Сартид“, отписаће све дугове до продаје и исплатити одштету „Ју-Ес стилу“ ако буде непредвиђених плаћања. „Ју-Ес стил“ се обавезао да у року од пет година уложи 150 милиона долара, од чега половину кроз капиталну потрошњу. Американци су се обавезали да у року од три године не отпуштају раднике.

Хронологија

ПРОЦЕС ПРОДАЈЕ

– 8. март 2002 – Писмо о намерама и толинг аранжман између „Ју-Ес стила“ и „Сартида“
– 6. јун 2002 – Меморандум којим се предвиђа стечај и наводе детаљи продаје
– 30. јул 2002 – Стечај „Сартида“ због презадужености и несолвентности пред Трговинским судом у Београду
– 8. новембар 2002 – Уговор о пословно-техничкој сарадњи „Ју-Ес стила“ и „Сартида“
– 2. децембар 2002 – Економски институт доставља процену вредности „Сартида“ од 57,6 милиона долара
– 28. март 2003 – Стечајни управник даје предлог да се „Сартид“ прода непосредно „Ју-Ес стилу“ за 21,3 милиона долара
– 31. март 2003 – Склопљен је уговор о продаји „Сартида“ и шест зависних предузећа

Чињенице

СУМЊИВЕ ПРОВИЗИЈЕ

– Питсбург пост-газета објавио је 2004. да је „Сартид“ купљен за 33 милиона долара, од чега 23 милиона у готовини, шест за провизије и четири милиона за раднике
– Савет за борбу против корупције у мају 2004. објавио је извештај о „Сартиду“, у коме се изражава сумња да је ова продаја класичан случају корупције у коју су укључени највиши органи извршне и судске власти који су омогућили једној страној фирми да стекне привилегован положај и тиме оствари велику противправну добит
– Савет наводи да је договор министра Влаховића с привилегованим купцем, који је добио потврду целе Владе, штетан за државу због ниске цене
– У фебруару 2008. поднет је захтев за спровођење истраге против седморо лица
– Године 2009. тужилаштво је покренуло истрагу
– У децембру 2013. поднете су четири кривичне пријаве – против Немање Колесара, Горана Кљајевића, Бранислава Игњатовића и Душана Марчића

ЋУТАЊЕ ЈЕ ЗЛАТО

Александар Влаховић јуче није имао коментар на меморандум који је потписао. Он је, иначе, више пута изјављивао да ни он ни Влада нису имали ништа с продајом:

– Влада није надлежна за поништавање продаје смедеревског концерна, све жалбе и иницијативе треба упутити Трговинском суду и стечајном управнику који је водио поступак. Тражити од Владе да се поништи стечајни поступак, значи да се фактички тражи нарушавање независности судова и нарушавање вођења стечајног поступка.

 

Аутор: Владимир Спасић, Курир

Фото: Александар Јовановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ne bih ja krivila samo jednog-ovog ili onog, ništa on ne bi mogao sam, pa nije ni nevidljiv ni ali-baba ni hipnotizer, ako je krao i upropaštavao Srbiju i fabrike, drugi, koji su u to vreme vladali, su ćutali t.j. podržavali, pa ništa bolje nije bilo ni posle njega, a ni danas, svi oni sve znaju i ovi koji nisu tad bili na vlasti, znaju šta se radilo, pa što ne unište tu”gamad”ako postoji, nego idu njihovim stopama, ne treba se zanositi, svi su oni, ako ne ist, ono slični…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!