Хроника

БОЛЕСТ! Режим тера лекаре и докторе да прописују што јефтинију терапију како би уштедели на лечењу болесних

Изабраним лекарима који су према налазима инспектора Републичког фонда за здравствено осигурање прекршили Правилник о прописивању лекова, почели су да стижу позиви за суд.

Неке су тужили директори домова здравља, а неке РФЗО. Лекари ће морати да доказују да тиме што су пацијентима прописивали најефикасније лекове, често и по препоруци специјалиста из болница, здравству нису направили материјалну штету, а пошто је нису надокнадили из свог џепа, сад ће пред суд.

Докторка Даница Раковић, педијатар у Батајници, једна од петнаестак лекара Дома здравља Земун у чијим картонима су инспектори “нашли неправилности”, прва је, пре неколико дана, добила судски позив. Она је, према налазима инспекције, у првој половини 2012, за 27 пацијената, “мимо правила” прописала углавном антибиотик “панцеф”, у вредности 45.911 динара.

“Ни ја ни моје колеге те бочице нисмо ни пили, ни разбијали, него лечили пацијенте, али у здравству очигледно важи: што више радиш, више ћемо те казнити”, прича др Раковић: “Иако нас послодавац на све начине тера да прописујемо јефтину терапију, не могу детету са упалом уха да пропишем “синацилин” за који знам да неће помоћи, зато што је његова цена испод 200 динара, и да не размишљам да ли ће доћи до компликација и упале можданице”.

Правилнике правили чиновници, не питајући струку

Највише педијатара се “терети” управо за пропусте приликом прописивања “панцефа”, а проблем је у шифри. Наиме, за овај антибиотик који се у две блаже дозе издаје уз партиципацију од 50 динара, а за две јаче се плаћа учешће од 65 одсто, предвиђено је да се код запаљења средњег уха прописује под шифром Х66 – кад из уха не цури гној, али не и под шифром Х65 – када из уха цури гној, под којом су га педијатри прописивали, јер то стање из искуства сматрају опаснијим по дете.

“Фонд нас оптужује да смо на погрешне дијагнозе прописивали лекове, што није тачно, јер у супротном ти рецепти не би могли да се реализују у апотекама.

Проблем је у томе што су шифрарник и правилнике правили чиновници, не питајући струку, и што се скупљи лекови стављају на позитивну листу, ваљда, само да би стајали “у излогу”, каже др Милан Лековић, педијатар: “Када се да недовољно ефикасан лек, после 24 сата види се да не делује, губи се време и следе компликације, а онда дете мора на клинику, па се дају још скупљи антибиотици. Наши пацијенти нису ни политичари, ни посланици. А, држава се понаша као да те лекове носимо кући или продајемо на пијацама”.

Лекарима саветовали да не надокнађују трошкове

“При прописивању лекова, само у три случаја може да настане материјална штета: ако је лекове прописивао неко ко нема право, ако терапија не следује пацијенту и ако је прописана у енормној количини”, каже др Драган Цветић, председник Синдиката лекара и фармацеута Србије:

“Зато смо лекарима саветовали да не надокнађују трошкове. Тај новац РФЗО прво потражује од лекара, а онда одбија од здравствене установе и ми сад имамо случај да је директорка Дома здравља Звездара тужила 10 доктора који су одбили да плате трошкове терапије за коју РФЗО сматра да је издата мимо прописа”.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!