Економија

Чекови у Србији постали монета за преживљавање

Укупан промет чековима у Србији у прва три месеца ове године био је око 10,06 милијарди динара, док је број чекова у том периоду био 2.243.277, показали су подаци Удружења банака Србије.

Посматрано по месецима, највећи број чекова издат је у фебруару – 853.139, при чему је у том месецу промет био око 3,82 милијарди динара.

У јануару је број чекова био 686.758, а промет око 3,07 милијарде динара, док је у марту број чекова био 703.380, а промет 3,17 милијарде.

Генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић изјавио је  да су чекови у Србији одавно престали да буду инструмент плаћања и постали инструмент кредита.

– Тачно је да грађани све више траже чекове јер је то одавно престало да буде чак и само инструмент кредитирања, већ је инструмент преживљавања. То је веома лоше, наравно, али то је наша стварност: с просечном зарадом од 350 евра по становнику и то је један од начина да се преживи – истакао је он.

По Дугалићевој оцени, укупан промет који се обавља чековима у Србији, ипак, није толики да би извршио притисак на повећање инфлације.

– Сматрам да банкарима чекови у суштини не одговарају јер су компликовани за обраду, а остају и без прихода који би добили да је иста роба или услуге плаћени картицама – каже за „Дневник” директор финансијског портала „Каматица” Душан Узелац. – Али стандард је низак и зато су се банке прилагодиле ситуацији и нашле свој интерес. У Србији се развило читаво секундарно тржиште чекова.

Д. Вујошевић

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!