Економија

Минималац ни за преживљавање, послодавци против повећања

Колика ће бити минимална цена рада у Србији у следећој години требало би да сазнамо до 15. септембра. Минималац сада износи 21.000 динара, што је мање од 200 евра. Анкета Уније послодаваца Србије показала је да две трећине послодаваца сматра да се нису стекли услови за раст минималне цене рада, јер нису добили никакво финансијско растерећење.

Како преживети са мање од 200 евра месечно. То је питање које себи поставља више стотина хиљада грађана Србије.

Прошле године минимална цена рада повећана је са тадашњих 121 динар на 130 по сату, а сада постоји захтев синдката да се повећа до 15 одсто. Према речима председника синдиката Независност Зорана Ристића, садашњи минималац није довољан ни за покривање трошкова минималне потрошачке корпе.

“Временом смо постали држава у којој послодавци очекују да запослени буду срећни што примају тај минималац који није на нивоу ни мнималне потрошачке корпе, чак није на нивоу ни 70 процената те минималне порошачке корпе. То је изузетно лоше и на неки начин осликава реалност у Србији”, каже Ристић.

Послодавци, пак, не деле исто мишљење. Чак две трећине послодаваца сматра да услови за повећање минималне зараде још не постоје.

“Мора се пратити раст БДП-а, па онда у неком таквом проценту повећати. Треба пратити инфлацију која је предвиђена за наредну годину. У сваком случају, то не може да буде тако дато да буде нови намет за послодавце у наредној години”, каже председник Уније послодаваца Небојша Атанацковић.

Влада је та која на крају донесе коначну одлуку, тврди новинар дневног листа Данас Александар Милошевић. Синдкати су за повећање, послодавци‚ скоро увек против па до споразума ретко кад дође.

“Услови се свакако јесу стекли. Ми имамо привредни раст ове године, ево сада изгледа да ће бити два и по одсто, није то велики раст. Имамо инфлацију која ће бити око три и по одсто, тако да за неки тај износ инфлације и БДП-а може да се повећа плата”, објашњава Милошевић.

Уколико се плата не подигне, упозорава новинар Данаса, радници губе животни стандард јер инфлација иде, а плата им остаје иста. Стандард грађана лошији је него 2012. године, када је минимална зарада покривала 65 одсто потрошачке корпе. Сада покрива 63.

Н1

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!