Економија

“Динар ће слабити и у 2015. години”

Београд — Професор Београдске банкарске академије Исмаил Мусабеговић оценио је да ће домаћа валута слабити целе наредне године.

Како је рекао, то слабљење ће бити највероватније од пола до једног динара месечно у односу на евро.

Мусабеговић је, подсећајући да Народна банка Србије не брани курс, већ његове велике дневне осцилације, поручио да ће тржиште само показати који је курс прави, а прави се формира на основу понуде и тражње.

“Србија много више увози него што извози, па је већа тражња од понуде девиза. У том смислу, курс ће и даље лагано падати и у 2015. Може да се деси да вредност пада око пола динара до једног динара месечно, осим ако се не догоде ствари које би утицале на промену”, навео је он.

Према његовим речима, ниједна држава не може да одбрани курс, а то смо, подсећа, видели на примеру Русије, која је последњих месеци потрошила 40 милијарди долара како би одбранила рубљу, али је руска валута ипак изгубила 50 одсто вредности од почетка године.

Директор Института економских наука Дејан Ерић изјавио је, уочи представљања новог броја Макроекономских анализа и прогноза, да није оправдан страх да ће НБС пустити курс динара у наредној години.

“Истраживања која смо радили на Институту економских наука показују тесну повезаност кретања курса и инфлације, а пуштање курса би имало за последицу повећање стопе инфлације”, рекао је Ерић.

Према његовим речима, ове године је инфлација испод два одсто, што је далеко испод доњег циља централне банке (1,5 одсто плус-минус четири процента).

“Основни циљ НБС је макроекономска стабилност, што је посебно значајно сада када имате смањивање плата и пензија и ригорозне мере штедње. Изазивање инфлације би довело до смњивања животног стандарда, а не верујем да је икоме то у интересу”, навео је Ерић, додајући да би слабљење динара донело више штете него користи домаћој привреди.

“Слабљење курса би допринело појефтињењу извоза и повећању извоза, али питање је каква је структура извоза и који су то производи које би могли да извеземо. Србија нема квалитетне извозне производе и јак извозни сектор, а док то не решимо имаћемо притисак на раст курса”, рекао је Ерић.

 

танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!