Економија

Табаковић: НБС ће учинити све да курс динара остане стабилан (видео)

Гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић рекла је за РТС да може да обећа да ће се НБС максимално потрудити да курс динара остане стабилан и да се Србија сачува као дестинација у коју је пожељно улагати и инвестирати.

Табаковић је, у емисији Око економија, рекла да су у јануару били сезонски притисци на курс везани за набавку енергената, али да је изазов била пандемија и страх који блокира људе од инвестирања.

Додала је да је преко океана владала паника и да су се јављали инвеститори који су постављали питања о курсу, али су и почели да повлаче новац да би видели да ли ће то утицати на курс.

Истакла је да се притисак на курс у марту и априлу морао бранити резервама, и да је од почетка године до данас потрошено милијарду и двеста милиона евра да би курс био релативно стабилан.

Навела је да резерве Србије и данас износе више од 11 милијарди.

Јоргованка Табаковић је рекла да неки на почетку пандемије нису веровали да ће курс динара остати стабилан, иако су знали да постоје одмбрамбени механизми и створене резерве.

Гувернерка је рекла да је у време када није било ниједног лета, са једном од пријатељских земаља обезбеђено 500 милиона евра кеша, да се не би десило да неко дође на шалтер банке и да не може да подигне новац који је уложен.

Додала је и да је обезбеђено још 300 милиона за сваки случај, јер се не зна шта ће се дешавати.

ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Narodna banka i vlada Srbije nemaju izbora. Braneći kurs dinara, došli su u ćorsokak iz koga nema izlaza. Kada cene rastu, a ekonomija staje, kurs dinara se može održati samo novim zaduživanjem, prodajom deviznih rezervi, prodajom državnih obaveznica ili prodajom svega što se još može prodati, za novac koji svugde u svetu polako gubi vrednost i topi se kao sneg. Imaćemo veliku inflaciju izazvanu velikom količinom naštampanog novca, iza koje onda dolazi deflacija. Novca neće biti. Ko bude imao keš biće car. Roba na svetskom tržištu neće biti, a Srbija 87% PDV-a dobija od uvoznih roba. To znači da će kod nas cene drastično skakati, a plate i penzije biti zaleđene. Kako onda kurs dinara može biti stabilan? Valjda i kupovna moć građana zavisi od kursa dinara? Veštački kurs dinara je direktno zavlačenje ruke u džep naših građana. On je danas preko povećanja cena i životnih troškova precenjen za bar 30% od njegove vrednosti. Onda su nam i realne plate i penzije za 30% manje. Da bi spasavala budžet država će biti prinuđena da podigne poreze i dažbine i još više osiromaši i ovako osiromašen srpski narod. Srpska ekonomija je u raljama Svetske banka i MMF-a. Oni su nam kreirali politiku kontrolisanog dinarskog kursa, cena i slobodnog uvoza roba, i tako stavili u njihovu zavisnost. Ne interesuje njih rast našeg BDP-a, njih isključivo interesuje da li možemo da servisiramo dugove – pre svega kamate. Oni su tu došli da uzmu, što se uzeti može, a ne da nam nešto daju. Lakše nam je bilo stranim firmama prodavati jeftinu radnu snagu, nego razvijati domaću privredu. Za to su nam bile potrebne razvojne banke, razvojni instituti i sposobni stručnjaci da to sve sprovedu u delo. Lakše je bilo čuvati vlast nepismenim i nesposobnim kadrovima koji parazitski troše narodni novac, nego praviti nezavisno domaće tržište. Sada će ceh sa kamatom doći na naplatu. Prihvatili smo politiku subvencionisanja stranih firmi od kojih budžet Srbije nema nikakve koristi. To su većinom firme koje najviše liče na šatore za svadbe i sahrane – brzo se sklope, još brže rasklope. Od njih godišnje budžet Srbije dobije oko dvadeset miliona eura, a dali smo im milijarde eura pomoći i zaduživali se. Oni će u ovoj svetskoj ekonomskoj krizi prvi pobeći iz Srbije i ostaviti radnike na ulici. Više od polovine stranih firmi. Traži će i ucenjivati da im država stalno daje novac, a kada država ne bude više mogla, pobeće na neka nova tržišta, slična našem. Biroi rada biće prepuni onih koji traže posao ili način da prežive. Živi bili pa videli! To će početi da se dešava već od oktobra ili novembra meseca, bez obzira na najavljenu novu pomoć države malim i srednjim preduzećima. Ne znam kojim ekonomskim merama će Vlada i Narodna banka da spreče nezadovoljstvo naroda i haos koji će u zadnjem kvartalu ove godine neminovno nastati.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!