Економија

Табаковић и страни шпекуланти јаким динаром уништавају српску привреду!

Београд – Динар неколико месеци константно јача, а у последњих недељу дана је то посебно приметно. Пре више од седам месеци, 13. фебруара, евро је по средњем курсу био 124,02 динара, што је уједно и најслабији дан домаће валуте у историји.

И док у Народној банци јачање домаће валуте објашњавају растом кредитирања, већом куповином девиза и повећањем извоза, економисти сматрају да јачање динара нема стварно оправдање.

Наиме, домаћа валута могла би да јача само уколико постоји озбиљан раст продуктивности рада и извоза, дакле битан раст конкурентности домаће привреде. Највише ће управо трпети домаћа привреда, односно извозници, каже председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић.

„Извозници ће добити много мање динара. Они своје трошкове подмирују у динарима, и евентуално профите остварују у динарима. Основна порука послодаваца монетарним властима је да ураде све да курс динара буде што стабилнији“, каже Атанацковић.

Тренутни курс, додуше само краткорочно, највише одговара грађанима.

Расте куповна моћ плата, јер су зараде мерене у еврима веће него што су биле раније. Потом смањују се трошкови за оне грађане и предузећа који имају кредите индексиране у еврима и некој другој страној валути.

Млађен Ковачевић, економиста, каже да је ситуација у вези јачања динара у најмању руку чудна.

„Привредни раст у првом полугодишту био је свега 1,2 одсто, што је једна од најмањих стопа у региону и Европи. Како је онда могуће да домаћа валута јача, питање је на које ни стручњаци не знају одговор“, каже наш саговорник.

Према његовим речима, једини ваљан разлог за јачање домаће валуте је раст дознака из иностранства.

„У 2016. години нашу земљу је напустило 60.000 људи, годину дана раније 48.000 грађана. Сви ови људи су, према Ковачевићевим речима, оставили родбину у земљи, па им новчано помажу.

Мада се ни они још нису снашли у иностранству, осећају да морају да помогну браћу и родитеље који у Србији једва преживљавају. Рачунам да ће и у овој години дознаке бити рекордне“, уверен је Ковачевић.

Економски аналитичар Милан Ћулибрк каже да динар јача упркос лошој економској политици.

„Привредни раст у земљи је од 1,2 до 1,3 одсто, најгори је у региону и један од најнижих у Европи. С друге стране, домаћа валута јача убрзано. Сваког економисту би таква ситуација забринула“, каже Ћулибрк.

Он објашњава и како се то догодило. Страни инвестициони фондови купују српске државне хартије од вредности. Држава мора да продаје ове хартије да би сервисирала дугове, а зарађују страни фондови који их купе на одређени временски рок.

Према речима нашег саговорника то је лоше, јер се ради о шпекулативном улагању на кратак рок и оцењује да ће томе брзо доћи крај. Кад се то догоди, вредност динара ће почети да пада, јер нема упориште у привредном расту.

Пада запосленост

Јак динар смањује извоз и повећава увоз. Мада грађани не размишљају о томе, крајња економска последица тога је да пада запосленост у привреди Србије, истичу стручњаци.

Н. С. Прерадовић, Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Jak dinar ne uništava srpsku privredu, već jaki šmucinzi, kriminal i lopovluk. Pare od otete penzije služe za pokrivanja anomalija u državi i nenamensko finansiranje neke sporedne stvari. Protivzakonito i diktatorsko otimanje penzija, bez ikakvog rešenja i pouke. Rokovi to su zaboravljene stvari jer jedan čovek rešava sve, on je bog i batina, on rešava sve u zemlji. On se otetim penzijama neumorno kiti, on deli pare Srebrenici, Klintonovim, Tirani, a njegovi, po geografskom položaju, sugrađani umiru od gladi, samoubijaju se i ubijaju ne videći izlaz u onako bogato rečeno, a stvarno sirota i zemlja i narod u kojoj živi, a samo bog je nedodirljiv i samovoljan, opterećen radom i samo radom. Takozvani ΛV zakon otimanja penzije je donet na prečac, da ne kažem, na prepad. O povećanju penzija dogovor traje godinu dana i dogovora nema. Kažu da su penzije za zadnjih dve godine povećane za 1,25%, a sledeća godina 1,5%. Je li to famozno povećanje, a otima 10-20% penzija, oteli ga majci. Zadužio je zemlju za dodatnih 13 milijardi evra, Čudi se što nisu nas primili već u EU, a ne zna da od sirotinje i Bog ruku digao. Na sirotinji svako, pa i on, diže pa*ku.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!