Економија

Државa не откукупљује жито ове године?

Нови Сад — Робне резерве вероватно ове године неће куповати пшеницу, јер немају новца за то а и у складиштима имају довољно залиха за евентуалне интервенције на тржишту.

Влада би могла одобрити новац посебном одлуком, али је велико питање да ли ће се то и десити због велике рупе у државној каси.

Како је потврдио директор Републичке дирекције за робне резерве Горан Тасић, планом за ову годину, који је усвојен још у јануару, није планиран откуп пшенице ове сезоне. “Због тога није обезбеђен ни новац за ту намену па што се тиче Робних резрви, оне хлебно жито за своје потребе куповати неће”, рекао је Тасић.

На берзи скоро 20 динара

На Продуктној берзи у Новом Саду ове седмице интерес купаца, првенствено млинских организација, за куповином био је веома наглашен, што је и довело до потпуне доминације пшенице у структури трговања. Хлебно зрно је чинило 70 одсто укупног трговања на берзи ове седмице. Пшенице овогодишњег рода стандардног квалитете продато је 1.350 тона, по 19,58 до 19,80 динара килограм, што је раст од 4,22 одсто у односу на прошлу недељу. Продата је још 271 тона пшенице новог рода различитог нивоа квалитета и услова продаје, с ценама између 18,48 и 19,91 динар килограм. Уговорена је и продаја 300 тона пшенице рода 2013. по 22 динара килограм, што је 1,52 одсто скупље него прошле недеље.

Директор Робних резерви, међутим, наглашава да би до интервентног откупа могло доћи само ако Влада Србије у наредном периоду донесе такву посебну одлуку и обезбеди новац. “Робне резевре су спремне да се брзо укључе и технички спроведу куповину”, поручио је Тасић.

Како Дневник такође сазнаје, Влади Србије је упућен захтев да одобри интервентни откуп 100.000 тона пшенице по 22 динара килограм. Међутим, за сада из Владе никаквог одговора нема.

Имајући пак у виду огроман дефицит републичког буџета, ако паре већ раније нису обезбеђене, мале су шансе да ће их бити сада. Тим пре ако је тачно – а вероватно јесте – да Робне резерве у складиштима имају довољно жита од лањског откупа.

Да се не ради о малом новцу показује и податак да је за откуп 100.000 тона по 22 динара килограм држави потребно 2,2 милијарде динаера. У време када је дефицит већи од 100 милијарди динара, мале су шансе да ће бити пара за куповину хлебног жита.

Многа удружења пољопривредника предложили су Влади да Државне робне резерве откупе 200.000 тона овогодишњег рода пшенице. Тако је Унија пољопривредника из Сремске Митровице предложила да због недостатка новца и солидне жетве тај откуп буде најмање 100.000 тона, али да се обави хитно преко Продуктне берзе.

Држава је лане, да подсетимо, купила нешто мање од 60.000 тона пшенице по 20 динара, с ПДВ-ом. Откуп је почео 19. јула, што значи да полако истиче време да држава евентуално донесе одлуку о интервентном откупу.

Иако је жетва пшенице добро стартовала, честе кише учиниле су да до 10. јула буде пожњевено 75 одсто од 49.500 хектара, колико се укупно површина у средњем Банату нашло под хлебним зрном. Пољопривредници веле да су болести, којима су падавине погодовале, учиниле да приноси можда буду и до 20 процената мањи од прошлогодишњих. Лане је, иначе, просек био веома добар и износио је 5,8 тона по хетару.

“Могуће је да ће просечан принос до краја жетве бити сведен на 4,5 до пет тона по хектару. Квалитет зрна, мерен хектолитарском масом од око 80 килограма, задовољавајући је, мада има и лошег зрна. Прецизније оцене моћи ће да се дају тек за месец дана, када се обаве све технолошке пробе”, рекла је Зорица Рајачић из Пољопривредне стручне службе Зрењанин.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!