Економија

Ко приморава Србију да без икаквог рационалног разлога прода Телеком Србије?

Синдикат Телекома Србија противи се продаји најбољег државног предузећа, јер ће из тога са губитком изаћи и држава и запослени и грађани Србије. Прошле године Телеком имао добит од 140 милиона евра и добит пре пореза и амортизације од 280 милиона евра

У сенци доношења Закона о раду, протеста синдиката и скупштинског препуцавања, представљања макета Београда на води и осталих најава великих инвестиција које само што не стигну – јавност је помало заборавила намеру ове власти да ускоро крене у приватизацију великих државних и јавних предузећа, при чему је Телеком Србија први кандидат за продају. Недавно се и Синдикат Телекома јавно супротставио приватизацији овог предузећа које је у прошлој години остварило нето добит од 15,3 милијарде динара и тако био компанија са другим највећим профитом у Србији.

Иза намере да се продају државне компаније сасвим сигурно, пре свега, стоји намера да се попуни, разваљени буџет Републике Србије. Поставља се питање колико је оправдано продати имовину зарад покрића текућих трошкова, где је отплата камата по ранијим дуговима једна од највећих ставки.

Зашто продавати нешто што доноси профит?

Мирослав Јоксимовић, председник Синдиката Телеком Србија истиче да не види разлог за продају читавог државног капитала у Телекому, мада није против мешања приватног капитала али уз услов да држава сачува за себе контролни пакет од 25 до 30 одсто.

„Телеком је у прошлој години остварио добит од 140 милиона евра и исплатио ове године држави дивиденду од 5,5 милијарди динара, а до краја године ће још једном уплатити део дивиденде. Телеком је тај резултат остварио у условима конкуренције. Ту су Теленор, ВИП, СББ, да не спомињем и друге компаније. Стално нас прозивају као да смо јавно предузеће, а ми пунимо буџет“, каже Јоксимовић, додајући да Телеком запошљава 9.067 радника, а још око 100.000 људи, партнера, добављача, консултаната из ИТ индустрије живи од послова са овом компанијом.

Ако Телеком купи нека велика инострана компанија, јасно је да ће радити са својим добављачима и партнерима, па се поставља питање шта ће бити са тих 100.000 људи.

Цена телекомуникационих компанија у Европи уопште, ниска је у овом тренутку а конкуренција на овом тржишту све је јача у виду интернет комуникације, друштвених мрежа, али и ЕУ регулатива којом се укида роаминг.

Као један од главних разлога у корист продаје Телекома, власти наводе да ми не умемо да управљамо компанијама. Јоксимовић истиче да би и садашњи директори одлично водили компанију само када им се држава не би мешала у посао.

„Боље од продаје би било да је менаџмент независнији од државе. Сада менаџмент мора да се консултује са владом, мора да спроводи политику владе, а то нас често кошта губљења прихода. Могли би и наши директори да раде добро када би се држава повукла из управљања. Осим тога, овде влада нека уравниловка, нико не сме да каже да има плату већу од 100.000 динара, што је смешно. Зато нам и одлазе кадрови у Теленор и ВИП, и то не само високо образовани, већ и стручњаци са средњом стручном спремом. Ко ће да води фирму и да одговара, чак и кривично, за њено пословање, а да прима плату од 100.000 динара? Ако неко направи профит од 140 милиона евра онда треба да добије бонус, али треба и запослени да добију награде“, сматра Јоксимовић.

Ко приморава државу да се одрекне Телекома?

Са дефицитом републичког буџета у првих пет месеци ове године од 114,6 милијарди динара, односно нешто мање од милијарду евра (што је на годишњем нивоу скоро 2,5 милијарде евра) и јавним дугом од 20,65 милијарди евра на крају маја ове године, јасно је да влади очајнички треба новац да се покрије толика разлика између прихода и расхода. Међутим, да ли би продаја Телеком ишта решила осим што би одложила проблеме за који месец?

Према проценама, вредност целог Телекома у овом тренутку била би око 1,4 милијарде евра. Ово се базира на прошлогодишњој ЕБИТА, односно добити пре пореза и амортизације која је износила 280 милиона евра. Како објашњава Јоксимовић, у Европи се најчешће при процени вредности овај показатељ множи коефицијентом успешности који износи пет што доводи до поменуте цифре од 1,4 милијарде евра. Када се од тога одузме 400 милиона евра дуга, за расподелу акционарима остаје око милијарду евра. Тренутно држава поседује 58,11 одсто акција Телекома, грађани Србије 14,95 одсто, запослени и бивши запослени у овој компанији 6,94 одсто и сам Телеком 20 одсто које су откупили од грчког ОТЕ-а.

Дакле, држава би могла да рачуна на око 600 милиона или ако купци буду дарежљиви можда и 700 милиона евра од продаје најбоље државне компаније. То би било довољно да се покрије дефицит у буџету само у првом кварталу ове године. При томе, ту се не рачуна социјални програм за отпуштање који би вероватно држава морала да преузме на себе. На пример, у Хрватској је, након што је Дојче телеком купио Телеком Хрватске, од 11.400 запослених отпуштено 5.700 људи.

Продаја Телекома би држави донела покриће дефицита за три-четири месеца. То нема никакве логике и једини разлог за продају видим ако држава „мора“ да га прода, али то треба рећи јавно, па да грађани одлуче о томе. Ми нисмо против мешања капитала и то би вероватно донело олакшање у пословању јер не би имали препреке због државног власништва“, каже Јоксимовић.

Поставља се питање и шта ће бити са 20 одсто акција које припадају компанији, а које је Телеком откупио од ОТЕ-а пре 2,5 године за 380 милиона евра. Према речима Јоксимовића нико неће да плати те акције јер ће и онако доћи у њихов посед када купе државни удео од 58 одсто, тако да петина предузећа купцу долази „гратис“.

„Зато сам још пре две године предлагао да се ових 20 одсто акција поништи, па би се тако повећало учешће садашњих акционара у Телекому. Државни удео би се повећао на 72,5 одсто, грађана на 18,5 одсто, а радника на 8,75 одсто, али држава никако да се одлучи на то“, истиче Јоксимовић.

Пре само неколико дана, мексички тајкун и најбогатији човек на свету Карлос Слим купио је већински удео у Телекому Аустрије, иначе власнику ВИП-а и једном од главних конкурената за Телеком Србија. Ипак, аустријска држава је задржала пакет од 28 одсто акција са чиме може да утиче на основне стратешке одлуке компаније. И синдикалци у Телекому се залажу да, ако већ мора да се прода, држава ипак задржи контролних 25 до 30 одсто како би се осигурала права запослених, квалитет услуге и наставак инвестирања у земљи.

Против продаје Телекома су и стручњаци и економисти, истичући да ће новац од продаје неизоставно отићи у потрошњу и враћање ранијих дугова, а држава ће остати без имовине, инвестиција и прихода од државног капитала.

Штетно по јавни интерес

Консултант за стране инвестиције Махмуд Бушатлија се противи приватизацији, не само Телекома, на начин како је то до сада рађено а као и што се сада покушава, јер је то штетно по јавни интерес.

„Телеком је и даље монополиста у фиксној телефонији и не сме се продавати државни монопол приватном, док незавинсе регулаторне агенције не буду стварно контролисале да свако под истим условима може да приступи мрежи. У Немачкој већи део фиксне мреже држи Дојче телеком али држава контролише да сви могу да приступе мрежи. Ако би ми продали Телеком и мрежу, имали би великих проблема у преговорима са ЕУ због тога што нисмо обезбедили равноправан приступ мрежи, а приватну страну компанију никада не би могли да натерамо да се одрекне те позиције. После би држава морала милијарде да улаже у нову мрежу.

Други разлог зашто држава не треба да продаје компаније је то што држава без имовине није држава. Очигледно је да се буџет не може финансирати само од пореза и доприноса и не треба се одицати прихода од капитала. Јесте да би они могли бити и већи када би се професионално управљало капиталом“, сматра Бушатлија.

Он напомиње и да цена која се постигне неће много помоћи буџету, а отићићи ће тамо где мора – а тоје раздуживање, а не инвестиције.

„Ако продате нешто што доноси паре, а не инвестирате, то је губитак за јавни интерес. Ако продате телекомуникациону компанију, немате у шта да уложите што ће доносити већи профит“, истиче он.

Поред тога, он сматра да Дојче телеком вероватно неће бити заинтересован ако дође до продаје, јер зашто би ОТЕ, која је у власништву Дојче телекома продавала 20 одсто ако хоће целу компанију. Наравно, био би скандал ако би купили те исте акције јефтиније него што су их продали Телекому две, три године раније. Такође, за Дојче телекомом се вуку репови у овом региону након што су пре неколико година испливале афере са корупцијом у Црној Гори и Македонији а што су открили амерички истражни органи.

Други велики кандидат је Телеком Аустрије који је већ поменут и у који ће наводно Слим уложити милијарду долара за ширење на територију југоисточне Европе, где се убраја и Србија. Бушатлија указује да је Телеком Аустрије лошије фирма од Телекома Србије, има мање корисника и прате је афере и интерне истраге. Таква фирма би, према његовим речима, само гледала што пре да максимизује профит што значи отпуштање људи, резање инвестиција и поскупљење услуга, а то је штета за све грађане.

Против продаје „златних кока“ је, принципијелно, и економиста Млађен Ковачевић. Он напомиње да је 99 одсто вероватноћа да би новац од продаје отишао у буџет где би га појели, а за две године не би било више уплата у буџет по основу профита. Он поцењује и да би страни купац убрзо гледао да подигне цене, а то би на тржишту са свега три играча и конкуренција пратила.

Он истиче и безбедоносне разлоге због којих држава не би смела да прода Телеком, а посебно не странцима.

„Не би добили ни добру цену јер сви знају у каквој смо очајној финансијској ситуацији и колико нам требају паре. И пре неколико година, када је претходна влада покушала да га прода, нису добили ни близу очекиване понуде. Иако то не би значило много за буџет, бојим се да је ситуација „дај шта даш“, закључује Ковачевић.

 

Милош Обрадовић, Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Смешна је и јадна вера АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА да ће једном бити на првом месту у региону!

    Додуше, они су већ сада на првом месту, по томе колико је у Србији запостављена и заобиђена национална свест.

    Ти бединици из СРПСКЕ НАПРЕДНЕ СТРАНКЕ, што се шетају по свету по разним скуповима шефова држава, влада и ресора, нису успели да спознају своју инфериорност, управо у томе што су се у име уласка ЕУ, одрекли сваког националног бића, па и свести да нас само национализам може спасити.

    Пре неки дан је један министар Албаније изјавио, „Ми смо против Србије и морално и војно надмоћнији“

    Што је тачно!

    А то је колико кривица толико и заслуга српских -државника, који служећи страним интересима и диктатима, имају једини циљ да остану што дуже на власти, наравно и дабоме, на своју корист.

    Зар један српски државник као АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ може и сме да прихвати овакву опомену канцеларке Меркеле: „Србија, ако будете добри, једном ћете можда ући у ЕУ“

    Али, колико је АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ неоспорни и трајни кривац за тако јадан и понижавајући положај Србије, толико је крив и сав народ који је гласао за њих, којим се гласовима подупиру у издаји управо тих гласача! Шта више, тај гласачки свет као да је изгубио памет, па тако АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ може свашта да им говори. Па тако и о Закону о раду, којим они показују бригу о радницима, послу и оздрављењу привреде, а што значи „бољитак за срећу породице и Србије“!

    Сад, ко је ту луд а ко дрзак и безобразан.Тек 30 хиљада учесника у протестима против Закона о раду, нешто говори и каже.

    Маркс је рекао да пролетаријат ступа у револуцију кад више нема шта да изгуби. Јасно је као дан, да СНС у Србији чини све да радници дођу у то стање, кад више немају шта да изгубе. Дакле…

    Тек, тешко онима који имају шта да изгубе!

    Имајте то на уму, господо власници!

  2. Ako srbija uvede sankcije prijateljskoj Rusiji, ja kao obican gradjanin se istog momenta odricem i srbije i srbskog drzavljanstva i pozvacemo sve gradjane srbije preko drustvenih mreza da nas slede. Razlog. Ovakav put, ovakvu vladu narod nije izglasao. Nikad. hoce li to nasa vlada da nas proda na kg, ili sta?

  3. Direktor Agencije za kontrolu letenja (SMATSA), Radojica Rovčanin, prima astronomsku mesečnu zaradu od 908.555 dinara, podaci su Agencije za borbu protiv korupcije.

    Novoimenovani direktor Agencije za kontrolu letenja (SMATSA), Radojica Rovčanin, prima mesečnu zaradu u visi od 908.555 dinara, podaci su Agencije za privredne registre.

    Rončanin je na tu funkciju došao u januaru ove godine pošto je smenjen Slobodan Cvijan koji je za vreme direktorovanja primao mesečnu zaradu u visini od 850.000 dinara mesečno.

    Prema podacima ABPK, izvor finansiranja njihovih zarada je republika

    Predsednik Nadzornog odbora Agencije za kontrolu letenja, Bratislav Grubačin, mesečno inkasira 380.397 dinara. On još prima 15.000 dinara mesečno kao član Programskog saveta Radio-televizije Srbije.

    Podsetimo da je Aleksandar Vučić krajem prošle godine “razbio kvaku na vratima svog kabineta” jer su iz ove agencije tražili da im se omogući isplata trinaeste plate.

    – Bando lopovska, marš van! Kako vas nije sram! Van da vas nikad više nisam vidio. Nikad vam nije dosta para, a imate najveće plaće u Srbiji, galamio je tada lazovcina Aleksandar Vučić.

    Tada je direktor bio Cvijan. Međutim, dolaskom Rovčanina, direktorska plata se povećala za 58.555 dinara.

    Brojne republičke agencije predstavljaju pravi fenomen kada je reč o mesečnim platama. U državi u kojoj je određeno da minimalna zarada bude 180 evra ili oko 21.000 dinara, zaista nema smisla da direktori brojnih državnih agencija imaju deset puta veće plate.

    Te agencije nemaju samo direktore. Pojedine agencije imaju savete, nadzorne odbore i upravne odbore.
    plate članova saveta Republičke radio-difuzne agencije.

    Savet RRA ima ukupno devet članova od kojih je jedan predsednik.

    Goran Karadžić, predsednik – 173.580 dinara (nedavno je imenovan za predsednika, navedena plata je dok je bio samo član)
    Goran Petrović, zamenik predsednik – 191.440 dinara
    Goran Peković, član – 198.587 dinara
    Prvoslav Perić, član – 171.360 dinara (nedavno je napustio funkciju predsednika, navedena plata je dok je bio predsednik)
    Gordana Suša, član – 0,0 dinara (penzionerka, ne prima platu od RRA već penziju od 45.370 dinara)
    Živojin Rakočević, član – 167.580 dinara
    Slobodan Veljković, član – 150.000 dinara
    Miloš Rajković, član – 150.650 dinara
    Božidar Nikolić, član – 0,0 dinara (penzioner, ne prima platu od RRA već penziju od 96.000 dinara)

    Oni su zaduženi za izdavanje kazni i oduzimanje dozvola emiterima koji krše zakone. Na primer, TV Pink je u više navrata prekršila zakon usled emitovanja neprikladnog sadržaja zbog emisija “Farma”, “Dvor” i “Trenutak istine”, ali dozvola toj televiziji nikada nije oduzeta, iako su postojali konkretni razlozi.

    Pročitaj: DA NE POVERUJEŠ: Ovi ljudi primaju najveće plate iz budžeta

    Kada već govorimo o televiziji i telekomunikacijama, možemo slobodno spomenuti da direktor Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL), Dr Milan Janković, mesečno inkasira 250.634 dinara.

    Republička agencija za poštanske usluge takođe ima savet. Savet te agencije ima ukupno pet članova. Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, samo predsednik i jedan od članova primaju platu za članstvo u savetu.

    Predsednik saveta, Dragan Đorđević, na ime te funkcije mesečno primi 150.000 dinara, a jedan od članova, Dr Nikola Trubint, mesečno zarađuje nešto više od predsednik i to sa zaradom od 154.655 dinara.

    Kada smo već spomenuli Agenciju za borbu protiv korupcije, vredi objaviti i platu direktora te ustanove. Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, Tatjana Babić, mesečno zaradi 203.109 dinara.

    Agencija za energetiku takođe ima savet o pet članova.

    Ljubo Maćić, predsednik – 189.764 dinara
    Ljiljana Hadžibabić, član – 188.444 dinara
    Dejan Stojanović, član – 182.000 dinara
    Predrag Makar, član – 183.923 dinara
    Goran Petković, član – 242.910 dinara

    Pojedini direktori agencija, pored visokih plata, imaju zavidan broj nekretnina.

    Tako je, na primer,smenjeni direktor Vojnoobaveštajne agencije, Dragan Vladisavljević, mesečno primao samo 149.420 dinara, ali zato poseduje jedan trosoban stan koji je kupio, jedan jednosoban stan koji je nasledio, jednu garažu koju je kupio, jednu zgradu sa zemljištem uz zgradu koju je dobio na poklon, jedan voćnjak koji je isto poklonjen, dve njive, takođe polonjene i jednu šumu koju je, pogodili ste, takođe dobio na poklon.

    Vladisavljeviću može da parira i v.d. direktorka Agencije za osiguranje depozita, Lidija Perović koja mesečno zarađuje 177.700 dinara, ali zato poseduje jedan trosoban stan koji je kupila, jednu garažu koju je takođe kupila, jedan dvosoban stan koji je dobila kao nasledstvo, jedan jednosoban stan koji je takođe nasledila, jednu njivu koju je kupila kao i porodičnu gorbnicu koju koristi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!