Србија

Ковачевић: Фијат није орочио боравак у Србији на 10 година

Консултант за страна улагања Милан Ковачевић рекао је да се у јавности погрешно тумачи да је уговор Владе Србије са Фијатом о заједничкој фабрици аутомобила у Крагујевцу склопљен на 10 година већ да ће у том периоду италијанска компанија добијати субвенције државе.

Он је за агенцију Бета рекао да то није орочен уговор о обавезној производњи десет година већ је заједничка компанија регистрована на неодређен период.

“Временски период од десет година који се у јавности помиње односи се на трајање повластица које је Србија дала Фијату за покретање крагујевачке фабрике”, рекао је Ковачевић.

Додао је да је Фијат десет година ослобођен пореза и доприноса на зараде, пореза на профит, на имовину, не плаћа локалне таксе и уз гаранцију српске и италијанске владе може да добије јефтиније кредите.

“По истеку тог десетогодишњег уговора о повластицама наредне године Влада Србије требало би да од Фијата тражи да убудуће послује као све компаније под комерцијалним условима”, рекао је Ковачевић.

Крагујевачка фабрика, према његовим речима, увози 50 одсто материјала и делова за аутомобиле, 30 одсто се купује од коопераната у Србији, а само 20 одсто је додата вредност која настаје у крагујевачкој фабрици.

Готови аутомобили се, како је рекао, извозе Фијатовим фабрикама, па га оне продају а само два одсто је намењено купцима у Србији.

Ковачевић је истакао да се “из авиона види да је Србија за девет година колико Фијат послује у Крагујевцу више дала него што је добила”.

Та италијанска компанија је, према његовим речима, у Крагујевцу основала посебну фирму за рачуноводство која је у њеном стопостотном власништву.

“Није искључено да је Србија чак дала и више него што је договорила јер, осим што кроз субвенције даје суму за бруто плате у уговору се помиње да ће платити и доприносе, што значи да је сума за доприносе можда два пута исплаћена”, рекао је Ковачевић.

Подсетио је да је држава Србија крагујевачком Фијату прошле године на име субвенција дала 3,8 милијарди динара.

Пре него што одлучи шта да од Фијата тражи после истека десет година уживања повластица, Влада Србије би требало да направи анализу о томе шта је све дала а шта добила.

“У Фијату један човек потписује све, иако је по Закону о привредним душтвима предвиђн Надзорни одбор кога чини један Американац, четири Италијана и два Србина. Ти наши представници међутим чине само две седмине гласова, тако да иако је држава Србија власник трећине фабрике готово да нема ни трага о нашем одлучивању и познавању пословних трансакција”, рекао је Ковачевић.

Ревизију пословања Фијата радила је кућа Ернст и Јанг и потврдила да су књиге уредно вођене, али се у извештају истовремено обавезала да ће поручити анализу трансферних цена по којима се роба увози и извози и још је нема.

Зато се, како је рекао Ковачевић, не могу извући прави закључци о пословању крагујевачке фабрике.

“Трошкови за плате су занемарљиво мали, свега два-три одсто у односу на приходе од продатих аутомобила који износе око милијарду евра”, рекао је Ковачевић.

Додао је да субвенције које Србија даје Фијату у многим земљама нису дозвољене.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!