Политика

Квислинг Дачић: “Наставља се сарадња са Хагом”

Београд — Иако је Олуја “један од највећих злочина после Другог светског рата”, Србија ће наставити сарадњу са Хашким трибуналом, каже премијер Ивица Дачић.

Дачић је новинарима испред Саборне цркве у којој је служен парастос српским жртвама у ратовима деведесетих година, рекао да је ослобађајућа пресуда Хашког трибунала хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу “шамар и самоубиство”, наводећи да су и хашки тужиоци Серж Брамерц и Карла дел Понте о тој пресуду говорили са “дозом неприхватања”.

Премијер је истакао да “нама преостаје да чувамо историјско памћење и сећање на све жртве а и оне које су заборављене после Другог светског рата”. 

Он је казао да ће Србија подржати све активности да се пронађе правни начин да дође до осуде због злочина над Србима и подвукао да би било боље да су хрватски генерали осуђени на један дан, него што су ослобођени. 

“Оваквом пресудом угрожен је процес помирења јер је његов основ да се свако суочи са злочинима. Ако имамо фоно изјаве, што је доказ, како онда није тачно да нема командне одговорности. Овим не говоримо против хрватског народа, али нико не сме да слави прогон”, указао је Дачић. 

Премијер је истакао да ће Србија наставити сарадњу са Хагом, што проистиче из обавеза, јер морамо да нађемо начин да дође до ревизије пресуде. 

“Уколико ревизија не буде извршена онда је извршена еутаназија, односно самоубиство”, закључио је Дачић. 

Дачић је оценио да ће одлука Хашког трибунала имати последице на сарадњу са Хрватском, али да ће се билетерални односи са том земљом наставити. 

“Сарадњу са Хрватском је најбоље описати онако како ми је то неко рекао у једној емисји као ‘хладни мир’, имали смо у прошлости хладни рат, а ово је сада хладни мир”, рекао је Дачић. 

Он је презицирао да на Хрватску не можемо да се љутимо јер су они бранили своје интересе.

После одлуке да се у Хагу ослободе хрватски генерали Готовина и Маркач, Влада Србије саопштила је да ће односе са Хагом свести на технички ниво.

“Ми можемо да се љутимо на Србију која није успела да одбрани своје интересе, али можземо да им замеримо што славе ‘Олују’, јер је тиме постало легитимно прогонити и убијати Србе”, казао је Дачић. 

Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић поручио је да Србија жели помирење, али да ће инсистирати на поштовању права Срба прогнаних са простора бивше Југославије. 

“Овде смо да тражимо правду за грађане Србије и све који су изгнани. Желимо помирење и нормалне односе у региону, али како је могуће да за злочине нико није одговарао и да то прође без подизања гласа у међународној заједници”, рекао је Стефановић пошто му је Коалиција удружења избеглица уручила захтев за сазивање посебне седнице парламента посвећене правима изгнаних и расељених. 

Србија тражи да се то исправи и односе у којим ће и српски народ бити поштован, додао је он. Стефановић је нагласио да је “испало као да нема криваца за спаљене куће, протеране, убијене жене и децу” и “да нико није одговарао за злочине над Србима”.

Председник парламента је такође истакао да су припадници српског народа по командној одговорности осуђени на више од 1.200 година за ратове на простору бивше Југославије и упитао како је могуће да по истом принципу нико не одговара за злочине над Србима. 

Председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта уручио је Стефановићу захтев за сазивање посебне седнице на којој би се разговарало о правима изгнаних и расељених и Предлог резолуције о поштовању људских права избеглих и прогнаних лица и других оштећених грађана из бивших југословенских република. 

Говорећи о резолуцији коју му је Линта предао, Стефановић је рекао да она највише треба да се тиче људских права, омогући изгнанима и прогнанима да раде, да се врате у своје домове, али и да се зна ко су злочинци, ко им је убијао децу и да кривци буду процесуирани. 

“Србија мора да инсистира на томе и истрајаће на инсистирању да се права изгнаних, расљених и убијених испуне. Надам се да ћемо ове проблеме брзо решавати”, закључио је Стефановић. 

Претходно је одржана протестна шетња против ослобађајуће пресуде хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу која је кренула из Саборне цркве ка Дому Народне скупштине, а на челу колоне био је Стефановић.

Протестна колона чији је слоган “Тражимо правду и за српске жртве” кренула је од Саборне цркве где је претходно одржан парастос српским жртвама ратова 90-их година који је служио патријарх српски Иринеј.

 

Бета, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!