Економија

Мањи порез за мале предузетнике

Најављена подршка за 220.000 предузетничких радњи које послују у Србији. Муче их дуговања, нелојална конкуренција, скупља струја, вода…

ЗАНАТЛИЈЕ више неће морати да издају фискалне рачуне, плаћаће порез паушално, а сви они који данас раде у сивој зони имаће могућност да, под повољним условима и без икакавих санкција, започну посао. Предузетницима ће, бар према најавама које је малим привредницима изложио министар финансија и привреде Млађан Динкић, Фонд за развој бити гарант нових кредита.

Власници малих радњи од државе, бар према тврдњама од четвртка, очекују и већу подршку при запољшавању. Тренутно од Националне службе за запошљавање добијају средства, али како кажу, она се крећу од 80.000 до 160.000 динара. Велики инвеститори, с друге стране, од државе могу да добију и по 10.000 евра за свако ново радно место. Према речима министра Динкића, о евентуално већим подстицајима и за оне који запошљавају мање од 50 радника ће се размишљати. Пре следеће године и сређивања буџета, међутим, тако нешто није могуће.

– Важно је да нам држава обећава оно што се може спровести, а приоритет је да се крене у сузбијање сиве економије. Она је постала тако раширена да више не може да се ради – сматра Мирослав Ђурић, председник Општег удружења предузетника Зрењанина. – Има, међутим, проблема који нас сваког дана притискају и гуше. То су рачуни за струју, воду, телефон, гас.

Што се обрачуна са црним тржиштем тиче, министар Млађан Динкић најављује да ће од октобра и измене Закона о пореском поступку и пореској администрацији, порезницима припасти обавеза да контролишу и нелегалне привреднике. До сада је то била обавеза тржишне инспекције која, како каже, има до 400 људи, а порезника је 7.000 и једини имају капацитет тим да се баве. Фирме из сиве зоне, како каже Динкић, неће се кажњавати, већ ће им бити понуђено да уз стимулативне услове пређу у легалну зону.

ЗАКОНИ 

НОВО министарство најављује и нове законе – Закон о занатству и Закон о задругарству. Истовремено ће се укинути Закон о девизном пословању. Закон о пореском систему и пореској администрацији би се мењао у септембру и неке одредбе би важиле већ од октобра. Уплата пореза на додату вредност по наплати, међутим, стартовала би са првим даном следеће године. Влада планира и повећање пореза на добит предузећа са десет на 15 опдсто.

Занат у Србији, макар званично, храни најмање 400.000 запослених у око 220.000 радњи. Притиснути порезима, таксама, накнадама, затезним каматама, многи власници су давно из легалних токова пребегли у нелегалне. Мимо сваке евиденције државе сада, претпостављају занатлије, ради још најмање 250.000 предузетника. Само током прошле године овај сектор је изгубио око 40.000 радника и 3.661 радњу.

Највећи проблем занатлија у Србији је, кажу, нелојална конкуренција. Раде, рекламирају се и зарађују, а држава им не наплати ни динар. Званично регистровани, с друге стране, гомилају дугове. Пре свега пореске.

 НОВЕ МЕРЕ МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

* Занатлије не морају да користе фискалну касу

* Субвенционисани кредити за ликвидност (камата три одсто за велика и свега један одсто за мала предузећа)

* Предузетницима гарант кредита Фонд за развој

* Укидање фирмарина за занатлије и мале привреднике

* Од Нове године бесповратна помоћ за инвестиције

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!