Економија

На ивици сиромаштва готово четвртина становништва Србије

Београд – Скоро петина грађана Србије живи на граници сиромаштва и целокупна економска ситуација је изузетно тешка, али то не значи да је Србија, како показује истраживање америчког Кејто института, трећа земља света по индексу сиромаштва.

Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић рекао је Танјугу да 24 одсто грађана Србије живи у ризику од сиромаштва што показују последњи резултати анкете спроведене у Србији на узорку од неколико хиљада грађана која се заснива пре свега на томе колико новца грађани имају на располагању. Истраживање америчког института, по његовим речима, отвара питање методологије по којој је оно рађено.

„Узета су четири праметра- стопа незапослености, стопа инфлације , каматна стопа и кретање БДП-а што унапред изазива сумњу, јер је стопа инфлације у Србији сада нижа, стопа незапослености јесте велика, али и она је у паду, а бележи се и раст БДП-а”, рекао је Вукмировић.

„Листа коју је објавио институт Кејто, односно индикатори су веома проблематични, не знамо ни које податке су користили, које дефиниције и на који временски период се односе ти подаци”, навео је директор РЗС.Србија се нашла на трећем месту по индексу сиромаштва са индексом 44,8, и то, како се наводи, углавном због стопе незапослености, а одмах после прве на листи Венецуеле (79,4), и Ирана (61,6). Као пример „неусаглашености”, Вукмировић је навео пример Македоније, која је према подацима Европског завода за статистику – Еуростата, „испод” Србије са ризиком сиромаштва од 27 одсто, док је према листи института из Вашингтона на 11 месту, за индексом 35,7.

„Праг ризика од сиромаштва у Србији за једну просечну трочлану породицу са двоје одраслих и једно дете до 14 година износи 24. 600 динара и све породице које немају толико новца сматрају се практично сиромашним”, објаснио је Вукмировић. Он је рекао да се таква анкета спроводи од прошле године уз помоћ ЕУ како би се на ваљан начин пратило стање животног стандарда грађана. Ново истраживање биће спроведено ускоро и подаци ће бити објављени на јесен. Он је указао да РЗС користи стандардну методу, а која је потпуно усклађена са начином спровођења анкета у земљама ЕУ.

Србија се нашла на трећем месту по индексу сиромаштва међу 90 држава, у анализи коју је сповео Институт Кејто са седиштем у Вашингтону.Као главни разлог што се наша земља нашла на тој позицији наводи се стопа незапослености.Листу предводи Венецуела са индексом 79,4, а следе Иран са индексом 61,6 и Србија са индексом 44,8, објављено је на сајту тог института.

Хрватска је с индексом 30,5 заузела 15. место, а главни фактор сиромаштва, баш као у Србији је огромна стопа незапослености.
Незапосленост мучи и суседне државе, па је Македонија на 11. месту са индексом 35,7, Словенија је са индексом 20,8 заузела 32. место, Италија са индексом 20,1 је на 34. месту, а Мађарска са индексом 14,3 на 53. месту. Босна и Херцеговина и Црна Гора нису биле укључене у истраживање.

Институт Кејто је у анализу укључио 90 држава, а индекс сиромаштва у појединој земљи израчунат је на основу стопе инфлације, каматних стопа, стопе незапослености и стопе раста БДП-а.Од 90 држава најбоље је пласиран Јапан са индексом 5,41.

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!