Свет

Нуклеарни штит Русије очима Владимира Путина

21.02.2012. – Предстојеће деценије у трупе ће стићи преко 400 савремених интерконтиненталних балистичких ракета

Председнички кандидат Русије Владимир Путин објавио је програмски чланак о проблемима националне безбедности и детаљно је осветлио перспективе опремања Оружаних снага новом техником. На основу цифара које је навео Путин може се прогнозирати структура Оружаних Снага земље до краја деценије.

Предстојеће деценије у трупе ће стићи преко 400 савремених интерконтиненталних балистичких ракета копненог и поморског базирања, 8 ракета подводних крстарица стратешке намене – пише Владимир Путин.

Сама по себи цифра од 400 ракета за 10 година сасвим је реална. 2011. године Оружане снаге Русије добиле су око 30 интерконтиненталних балистичких ракета: копнене Јарс и Топољ-М, поморске Булава и Сињева. Такође је сасвим могуће увећати производњу ракета за трећину. Питање изазива конфигурација стратешких нуклеарних снага Русије 2020. године. Она ће се осетно разликовати од данашње.

У састав флоте треба да уђе 8 ракетних подводних крстарица стратешке намене пројекта 955. Три прве крстарице Јуриј Долгоруки, Александар Невски и Владимир Мономах носе по 16 интерконтиненталних балистичких ракета Булава, пет осталих крстарица које ће бити изграђене према пројекту 955У носиће по 20 таквих ракета. Укупно на нове носаче ракета отпада 148 ракета. На тај начин, узимајући у обзир ракете неопходне за школска и пробна лансирања, производни програм ће имати око 160-170 ракета Булава.

У саставу флоте остаће такође 6 подморница пројекта 667БДРМ. Пет оваквих подморница већ је опремљено модернизованим ракетама Р-29РМУ2 Сињева. За опремање шесте потребна је производња 16 таквих ракета. Узимајући у обзир школска лансирања, као и испоруке нове модификације Сињеве – ракете Лајнер, укупни број модернизованих Р-29РМУ које ће бити испоручене ове деценије, може да достигне око 40 ракета.

Коначно на удео поморске компоненте нуклеарних снага отпашће 200-210 ракета или скоро половина стратешког нуклеарног потенцијала РФ. То значи корениту промену нуклеарне стратегије Русије: од 50-их година велики део нуклеарних бојевих пуњења отпадао је на ракете копненог базирања.

Полазећи од наведеног, удео РТСН (Ракетних трупа стратешке намене) износиће 190-200 ракета. Практично је гарантовано да ће све те рекете спадати у тип РС-24 Јарс: производња ракета РС-12М2 Топољ-М прекинута је 2011. године управо у корист Јарса, а до покретања серијске производње ракета нове генерације које се данас разрађују проћи ће још доста времена.

190-200 ракета типа Јарс довољно је управо како би се у саставу РВСН заменило 170 ракета РС-12М Топољ производње 80-их и почетка 90-их година и како би се осигурао довољан број школских лансирања. Осим тога, до 2020. године у саставу РТСН завршиће рок службе око 20 ракета Р-36М2 последње серије. Њих ће мењати већ 2020-25. ракетама нових типова. У строју ће остати и 70 ракета Топољ-М производње 1997-2011. године, од којих ће део бити потрошен за лансирања у оквиру радова на продужетку означеног ресурса.

Какав ће бити укупни стратешки нуклеарни потенцијал Русије до краја 2020. године? У саставу ратне морнарице биће 14 подморница са 244 лансирна уређаја. У саставу РТСН око 250 ракета мобилног и подземног базирања. У саставу авијације око 80 стратешких бомбардера, сваки ће по правилима споразума СТАРТ-3 носити једно нуклеарно пуњење. Укупно је то преко 570 носача  и отприлике 2000 пуњења за њих. На тај начин Русија неће достићи ограничења споразума СТАРТ-3 по броју носача (700 постављених, 800 укупно постављених и непостављених), али осетно ће затворити ова ограничења по броју пуњења (1550 јединица). Тако ће постати реална мера коју је објавио још 2011. године главнокомандујући РТСН у виду постављања нових ракета са смањеним бројем пуњења, како би се уклопило у ограничења споразума. При томе сувишна пуњења могу да се складиште у базама и да буду пребачена на носаче када то постане неопходно, на пример у случају заоштравања ситуаиције у свету.

 

Извор: Голос России,  фото: РИА  Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!