Економија

Ојачала потражња за сигурнијим валутама – јеном и франком

ЛОНДОН – Течај америчког долара потонуо је протеклога тједна на најнижу разину према јену и швајцарском франку у задњих осам седмица, услијед ескалације геополитичких напетости између САД-а и Сјеверне Кореје, која је нагнала инвеститоре на куповину уточишта за капитал у немирним временима.

Курс долара спустио се протекле седмице 1,33 одсто према јену, на 109,22 јена. Током седмице дотакнуо је и најнижу разину од 14. јуна према јену, од свега 108,91 јена, но успио је у петак надокнадити дио губитака, након што је руски министар спољних послова Сергеј Лавров извијестио да Русија и Кина имају план како да смање напетости између те двије земље. “Посљедња ствар коју тржишта желе су напетости између САД-а и Сјеверне Кореје.

То је ситуација без доброг рјешења, иако је већина људи скептична око тога да Русија и Кина имају план смиривања ситуације”, сматра Стан Сиплеy, стратег при њујоршком Еверцоре ИСИ. Аналитичари процјењују да би се пад америчке валуте могао убрзати уколико се спусти испод техничке подршке од 108,13 јена. Курс швајцарског франка, пак, био је у томе раздобљу на добитку 1 одсто према долару, досегнувши 0,9617 франака за долар.

Швајцарска и јапанска валута ојачале су протекле недјеље након што је амерички предсједник Доналд Трумп упозорио Сјеверну Кореју да ће се суочити с “ватром и бијесом” ако угрози САД.

Своју реторику још је више заоштрио у четвртак, упозоривши Пјонгјанг да не напада Гуам или америчке савезнике, након што су корејске власти казале да ће ускоро довршити планове ракетног напада близу америчког територија у Пацифику.

Споменуте валуте увијек се траже у вријеме геополитичких напетости или глобалних финандијских криза, дијелом због тога што обје земље имају големе вишкове у билансама плаћања. Јапан је уједно највећи кредитор у свијету и претпоставља се да би јапански улагачи у случају појачаних глобалних напетости вјеројатно репатрирали имовину коју држе у иностранству.

Долар се прошле седмице спустио и према евру и то за 0,4 одсто, на 1,1823 долара, након што је Морган Станлеy објавио своју процјену да би до почетка идуће године евро могао досегнути и 1,25 долара. Доларов индекс, који показује курс долара према кошарици шест најважнијих свјетских валута, ослабио је протекле седмице 0,8 одсто, на 93,052 бода.

СЕЕбиз

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!