Србија

Повећава се број комуналних полицајаца и њихова овлашћења

Реновирате купатило, а гомилу шута и старе санитарије слажете кришом у паркић  испред суседне зграде. Једно јутро зауставља вас момак у фармеркама и јакни, каже да је комунални полицајац. Питате се  како је без униформе и како зна да сте ви кривац. Полицајац је питао комшију, а овај упутио на ваша врата. Ово би могао бити реални сценарио на улицама Србије, ако Влада ускоро заиста усвоји Нацрт Закона о изменама и допунама Закона о комуналној полицији који ће, између осталог, дозволити и да комунална полиција понекад не носи униформу. 

 
“Овај Закон је део пакета закона о локалу. Одавно су прикупљена мишљења на пакет, али је одлучено да се у пакет убаци и Предлог Закона о главном граду. Сада се ради на том закону, очекујемо да целокупан пакет буде усвојен на Влади до краја године“, рекла је за Истиномер Јелена Парезановић, саветница министарке државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички.

Једна од кључних новина нацрта је право општине да формира комуналну полицију чиме ће добити још једну алатку у борби против комуналног нереда. Важећи закон предвиђа да само двадесетак градова у Србији може да организује комуналну полицију, али ни то не користе сви због мањка у локалној каси.*

Новина је и да послове комуналне полиције могу обављати и комунални полицајци без службене униформе са ознакама, по писаном налогу начелника комуналне полиције. Изгледно је и да ће нови закон повећати максимални број комуналних полицајаца који тренутно износи један полицајац на 5.000 грађана. За ову измену последњих годину дана снажно у јавности лобирају градоначелник Београда Синиша Мали и високи службеници Комуналне полиције Београд не би ли се, како су најављивали, запослило још 1.000 полицајаца у Београду. 

Тањуг, 23. 3. 2015. године
“Очигледно је да Београд као милионски град захтева много већи број комуналних полицајаца, због броја позива које имамо, то је 40.000 интервенција годишње”, оценио је Никола Ристић, начелник Комуналне полиције у Београду.

Помоћник министарке државне управе и локалне самоуправе Саша Могић каже за Истиномер да су се слични предлози јављали готово од почетка примене закона 2010. године,  а чешће од 2011. из разних јединица локалне самоуправе. 

 
“У току припреме Нацрта пошло се од становишта да ће други прописи ограничавати укупан број запослених у управама тако да није неопходно да се задржава ограничење броја комуналних полицајаца.Тренутно, Нацрт закона не предвиђа ограничење броја комуналних полицајаца у односу на број становника”, прецизирао је Саша Могић.

Члан за дивље таксисте

Комунални полицајац има право да упозори грађане, изда усмено наређење, да провери идентитет, затим има право на довођење, прегледање грађана и предмета, привремено одузимање предмета, видео надзор и употребу средстава принуде.

Нацртом је придодато овлашћење на тражење обавештења од грађана како би полицајац спречио кршење прописа или пронашао прекршиоца прописа из делокруга комуналне полиције. Грађанин не мора да пружи полицајцу тражено обавештење.

Такође,  уместо писања мандатне казне, полицајац издаје прекршајни налог, а закон му дозвољава и да поднесе пријаву надлежном органу за учињено кривично дело, поднесе захтев за вођење прекршајног поступка и обавестити други надлежни орган да предузме мере из своје надлежности.

Комунални полицајац моћи ће да врши проверу идентитета грађана који се затекну на лицу места да крше прописе. Кад полицајац утврди идентитет „преступника“, аутоматски га води код надлежног прекршајног судије, а не као досад у полицију чиме се знатно убрзава рад комуналаца.

*
Комунална полиција утврђује идентитет / Фото: Драган Кујунџић

Нацрт предвиђа тешњу сарадњу комуналне полиције и полиције. На основу образложеног захтева, комунална полиција ће од полиције моћи да добије личне податке о грађанима и возилима, али ће полиција евидентирати ко је податке тражио.

Према Нацрту закона, док прегледа возило комунални полицајац ће задржати возача на месту прегледа, а уколико постоји опасност да ће возач покушати да побегне возилом, употребиће лисице.

 
„Под опасношћу се сматра седање возача за управљач возила, укључивањем мотора у рад или предузимање друге радње којом возач показује очигледну намеру да покушава да побегне управљајући возилом.“

Идеја овог члана је да се комунални полицајци лакше боре са илегалним „дивљим“ таксистима који су досад „давали гас“ чим на видику угледају униформу. 

Није посао БусПлус

Један од аутора нацрта закона и професор на Правном факултету Универзитета Унион, Богољуб Милосављевић, експлицитно оцењује да  „нема приче о реформи комуналне, већ поправкама закона и редефинисању овлашћења комуналне полиције“.

На питање како коментарише захтеве београдске власти да се повећа број комуналаца на градским улицама, Милосављевић одговара да се иза тог захтева крије више мотива.

 
„Процена града је да у Београду има доста комуналног нереда, а иза тога се ваља прича о Бус Плусу што је изврнута идеја. Не треба комунална полиција да се стара о наплати карата у градском превозу јер постоји много другог комуналног нереда од пијачне нехигијене, дивљих насеља и слично“, указује професор Милосављевић.

Требало би урадити обимније измене које би усмериле полицију на комунални ред и законом увести већу контролу службе, указује он.

„Пракса показује да треба утегнути овлашћења комуналне полиције јер се све чешће дешавају испади. То је мала политичка злоупотреба, није идеја да то буде војска градоначелника. Има испада и према грађанима и новинарима“, закључује професор Милосављевић.
Истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ovu idiotsku sluzbu placamo mi da bi smo mi bili maltretirani i sikanirani! Raspustite bandu sto pre i ne bacajte nase pare za ovakvu idiotsku sluzbu, koja samo sama sebi valja i nesto znaci! Cim se promeni vlast, ove treba raspustiti!!!

  2. Evo posla za mlade ljude pune snage i ambicija ( obecano povecanje broja zaposlenih )ma nikakva skola nije potrebna.Postovani poslanici glasaju za sve i svasta a za uzvrat plata i privilegije.Moj predlog je da poslanicima plata bude maksimalno trideset hiljada dinara.Dobili bi mnogo bolje i pametnije poslanike.

  3. tupava policija toleriše da im naredbodavci budu komunalni batinaši penzionera i žena! uz to komunalci imaju i veće plate od policajaca koji se zbog nemaštine ubijaju i to po jedan na svakih mesec-dva! očigledno ovom režimu trebaju ovi plaćenici da guše slobode građana po nalogu režimskog vrha.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!