Економија

Приватизација упропастила фирме, а нико крив?

Европски парламент поново је позвао Србију да преиспита спорне приватизационе процесе. Како преносе медији, у резолуцији ЕП-а се власти у Србији позивају да хитно провере 24 спорне приватизације у којима се сумња на корупцију.

У резолуцији о Србији, усвојеној прошле седмице, посебно је наглашено да треба проверити улогу институција у предметима „Сартида”, „Југоремедије”, „Мобтела”, „Це-маркета” и АТП „Војводина„.

Истовремено, а позивајући се на ову одлуку ЕП-а, део мањинских акционара зрењанинке фабрике лекова „Југоремедија”, која се посебно спомиње у резолуцији, најављују да ће од државе сада моћи да траже одштету „због незаконите приватизације”. Како наводи један од малих акционара и садашњи први човек зрењанинске фармацеутске куће Здравко Деурић, „одштетни захтев по ревизијским проценама износи 23 милиона евра са затезном каматом до дана пресуде”.

Да ли би ово могло отворити врата многима који верују да су на овај или онај начин оштећени у бројним приватизацијама које се код нас сматрају спорним, да се и сами одлуче на то да траже одштету од државе? Бивши директор агенције за приватизацију и саветник малих акционара у више предузећа Бранко Павловић није претерано уверен у то да ће то бити могуће. Указујући на тода говори начелно, пошто не би било коректно да се бави случајем „Југоремедије” с обзиром на то да је донедавно био саветник малим акционарима у том предузећу, Павловић каже да би се једина шанса за то могла потражити пред Европским судом за људска права у Стразбуру.

– То би једино било могуће уколико би се покренуо поступак пред судом у Стразбуру везан за право на уживање имовине. Односно, било би потребно доказати да је пропустима државе у тим случајевима нарушено то право. У супротном, до одштете се не би могло доћи – каже Павловић за „Дневник”.

Иначе, Европски парламент је у својој резолуцији скренуо пажњу на многе пријављене нерегуларности, нарочито у области приватизације и јавних набавки, и позвао на активније ангажовање независних државних агенција да обезбеде детаљну истрагу да би починиоци били приведени правди.

Када је реч о борби против корупције и организованог криминала, ЕП поздравља усвајање закона и прописа у овој области у Србији, али истовремено изражава забринутост због недостатка њихове примене и утицаја власти на рад независних институција и медија. Такође, како се наводи у тексту резолуције ЕП-а, од српских власти се тражи и да отворе и документе у вези с приватизацијом који се воде као државна тајна.

С обзиром на то да су овакви захтеви европских институција учестали у последње време, Павловић оцењује да је реч о некој врсти „игре” између Србије и ЕУ, али да барем краткорочно то неће имати никаквог ефекта, с обзиром на тренутно добре односе између наших власти и ЕУ.

– На дужи рок, таквих притисака ће свакако бити, али у сваком случају, много мање него што је нама самима потребно да решимо проблем организованог криминала – каже Павловић.

И министар полиције Ивица Дачић изјавио је прекјуче да су приватизације у Србији биле пљачкашке и лоповске и да не жели да преузме одговорност за то. Можда и не треба да преузме одговорност, али би можда могао да потражи одгпворне…

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!