Став

Радован Трећи у Народној скупштини

Наш друштвени живот пун је параполитичких и парадржавних појава, покрета и организација. Настао је јединствен и бизарни параполитички свет у коме се стварају многобројни привиди, али и гротескни примери функционисања нашег псеудополитичког система. Примера је много и тешко је изабрати онај који би могао бити најилустративнији.

Ако постоји нека толико пута препозната и потврђена правилност и континуитет у нашој варијанти политичког живота, онда се она састоји у томе да се наши актуелни и бивши државни функционери, посланици и директори јавних предузећа тешко или никако не одричу својих једном стечених ма и најситнијих привилегија.

Радован Трећи у Народној скупштини

Често се у јавности јављају вести о некадашњим функционерима који не желе да врате дипломатске пасоше иако су обавезни да то у раде у јасно одређеном року. Такође се одомаћио обичај да се људи који су некада обављали државне функције ословљавају као бивши министри иако они имају своја занимања и каријере. Али као да је најважније бити представљан као бивши министар, бивши посланик или бивши директор, тиме као да се само потврђује једном достигнути политички и хијерахијски статус.

Али одлука Административног одбора овог сазива Народне скупштине о додељивању трајних – доживотних легитимација за бивше посланике управо потврђује склоност ка задржавању и најбаналнијих привилегија по сваку цену, па и по цену нарушавања елементарних принципа пристојности и достојанства нашег највишег законодавног тела – Народне скупштине. Можда би се могло увести и додељивање трајних потврда хиљадама кандидата за посланике.

Радован Трећи у Народној скупштини

Доживотне скупштинске легитимације добило је до сада 317 бивших посланика, што ће им омогућити да улазе у Народну скупштину када год им се то прохте. У одлуци Административног одбора се каже да бивши посаници са доживотном скупштинском легитимацијом имају право да приступају архиви, документима о раду Народне скупштине, учествују у свечаностима у складу са протоколом, а ипак је најзанимљивије објашњење које се односи на право бивших посланика да користе скупштинску библиотеку, али и што је још важније да свраћају до скупштинског ресторана.

Али позната је чињеница да се посланици, бивши и садашњи, ретко могу срести у скупштинској библиотеци, а готово нико није искористио почасну чланску карту Народне библиотеке. Нема више посланика какав је био Десимир Тошић, који је редовно користио библиотечки фонд и вредно радио у њеним просторијама.

Радован Трећи у Народној скупштини

Али ово додељивање трајних легитимација бившим посланицима се може тумачити и као непримерен покушај да се ствара нека врста параполитичког Горњег дома у нашем парламенту.

У нашој политичкој историји било је озбиљних теоријских расправа о предности увођења дводомног система у парламентарни живот, а у време трајања социјализма имали смо скупштине у којима је било по неколико различитих већа, али никада нисмо имали функционисање класичног дводомног система. Овај фарсични и бизарни начин додељивања доживотних скупштинских легитимација бившим посланицима само је још један доказ више до које мере у нашој политици тврдокорно опстаје и доминира олигархијwки принцип функционисања наших псеудополитичких елита. Остаје нам само да се запитамо шта би на ово рекао друг члан – Радован Трећи.

 

Маринко М. Вучинић, НСПМ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!