Свет

ШОС ће обезбедити безбедност на евроазијском простору

06.06.2012. –

Осигурање регионалне безбедности основна је тема самита ШОС у Пекингу. Њу у уском саставу разматрају председници Русије, Кине и четири земље Централне Азије 6. јуна. Наредног дана дискусији ће се придружити руководиоци земаља посматрача – Монголије, Индије, Пакистана и Ирана. Као гости самита позвани су председници Авганистана и Туркменистана.

Лидери шангајске шесторке намеравају да утврде обновљену стратегију развоја ШОС. Она је била усвојена пре три године и тражила је озбиљну корекцију због нових безбедносних претњи. Нови документ проширује могућности реаговања на ванредне ситауције. Између осталог, ствара правне основе за финансијску, економску и хуманитарну сарадњу и помоћ у евакуацији грађана, дозвољава да се упућују мисије ШОС ради упознавања са ситуацијом на лицу места.

У пакету докумената који ће усвојити лидери ШОС је Програм сарадње у борби против тероризма, сепаратизма и екстремизма. Он ће, како се сазнаје, проширити могућност заједничког пресецања канала финасирања тероризма.

Очекује се и одлука о пружању статуса посматрача Авганистану. Експерт Центра за стратешке проблеме Источне Азије и ШОС Института за Далеки Исок РАН Јуриј Морозов назвао је овај догађај значајним за регион.

Одлазак САД 2014. из Авганистана може да изазове неконтролисана дејства ратоборних исламиста и терориста у Централној Азији, негативно да се одрази на интересе ШОС у целини. Ако Авганистан буде земља са статусом посматрача, биће лакше да се врши притисак на Кабул у циљу стабилизације ситуације. Коначно, чим армија САД и мировн снаге НАТО-а напусте Авганистан, неко ће морати да му помогне да обнови разрушену инфраструктуру. То могу земље ШОС, и то одговара њиховим интересима, као и интересима Русије између осталог. Јер на територији Авганистана треба да буде обновљено 43 предузећа која је подигао СССР.

Политиколог оријенталиста Станислав Тарасов назаво је актуални самит ШОС посебним и објаснио зашто.

Јединственост самита је управо у томе што осим Авганистана, Турска треба да добије статус партнера у дијалогу. А Иран већ има статус посматрача. Поставља се занимљиво питање: нема ли покушаја да се споје бабе и жабе? Јер у сиријском правцу став Русије, Кине и Ирана веома се разилази са интерсима Турске, иза које се види сенка Запада. И други моменат. ШОС ће усвојити декларацију о формирању система безбедности у Азији, у Азијско-Тихоокеанском региону у целини. На који начин ће Турска бити укључена у решавање тог задатка? Јер на Блиском Истоку после арапског пролећа видимо догађаје сасвим другог значења.

На самиту ШОС у Пекингу остаје интрига око примања за сталне чланове ШОС-а Ирана, Индије и Пакистана. Намера је сказана одавно, питање се разматра више година. Москва сматра да је контрапродуктивно дуго га држати отвореним. У вези са тим она је предложила да се убрза усаглашавање универзалних услова – финансијских, правних и административних за пријем нових чланова у ШОС. Састанак лидера Шангајске шесторке, како се очекује, даће одговор на ово питање.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!