Србија

Титови комесари да врате отето

Међу 7.000 поднетих захтева за реституцију, неки се односе на државне некретнине. Наследници Добривоја Божића затражили вилу у Крунској 69

СЕСТРЕ Иванка Миљачки и Јелена Обрадовић још нису поднеле званичан захтев за повраћај половине виле од 700 квадрата, у Лацковићевој 10, на Дедињу, у којој је осам година живео Борис Тадић као председник, а у коју је Томислав Николић, чувши да је у питању конфискована имовина, одбио да се усели. Ово је, за “Новости”, потврђено у Агенцији за реституцију.

Половина ове виле конфискована је од њиховог оца, инжењера Константина Станковића, 1946. године, пошто је ухапшен као “непријатељ народа”. Друга половина остала је мајци Вери, а држава ју је изнајмила за 10 евра по квадрату. Уговор о најму истиче 2013. Пошто је инжењер Станковић судски рехабилитован, његове наследнице стекле су право да поднесу захтев Агенцији за реституцију за повраћај очевине.

За разлику од њих, потомци београдског инжењера и проналазача железничких кочница Добривоја Божића, који живе у иностранству, поднели су захтев за повраћај виле у Крунској 69, у Београду, која се води као државна својина Републике Србије. У њој је данас седиште Демократске странке. Ова вила одузета је на основу Одлуке о конфискацији имовине Другог среског суда за Београд бр. 386/948 од 29. маја 1948.

– Још није поднет ниједан захтев за повраћај репрезентативних и државних вила, а законом је одређено да се не враћају ни непокретности које су намењене за репрезентативне потребе Народне скупштине, председника републике и Владе, као и зграде намењене за смештај страних дипломатско-конзуларних представништава – кажу у Агенцији за реституцију.

Од 1. марта ове године до краја августа поднето је више од 7.000 захтева за повраћај имовине. Најчешће се траже пословни простори и станови који су у својини Републике, а као корисници се воде градови, општине и градске општине (Београд, Ниш, Нови Сад…). Ове објекте јединице локалне самоуправе дају у закуп физичким и правним лицима. Осим тога, захтеви се односе и на градско грађевинско, пољопривредно и шумско земљиште.

 ДРЖАВНИ ОРГАНИ БЕЗБЕДНИ АГЕНЦИЈИ за реституцију до сада није поднет ниједан захтев за враћање објеката у којима делатност обавља неки од државних органа. Иначе, Законом о враћању одузете имовине и обештећењу предвиђено је да се не враћају службене зграде и пословне просторије које служе за обављање законом утврђене надлежности државних органа, органа аутономне покрајине и јединица локалне самоуправе, објашњавају у Агенцији.

 – Од репрезентативнијих објеката (али не и репрезентативних у смислу Уредбе о непокретностима за Репрезентативне потребе Републике Србије) Агенција за реституцију донела је решења којима су враћене бившим власницима, односно њиховим наследницима: вила на Златибору (познатија као Титова вила), коју је до сада користила РТС, као и део познате “Танурџићеве палате” у Новом Саду (девет локала који се налазе у приземљу, одузети породици Танурџић).

Осим тога, Агенција је примила захтеве и за повраћај:

н Куће у Улици краља Петра 13-15 (сада хотел “Александар палас”), која је саграђена 1887. по пројекту Јована Илкића, и која је проглашена за споменик културе. Здање је одузето решењем Комисије за национализацију при НОО Палилула од 21. марта 1960. и на основу указа Президијума Народне скупштине НРС од 30. априла 1948. Као носиоци права на објекту уписани су општина Стари град као корисник приземља, првог и другог спрата, док су подрум и поткровље у власништву фирме “Легис”;

н Виле у Темишварској 19 у Београду, која је конфискована 1945. године, а којом управља Предузеће за газдовање страних и дипломатских представништава (ДИПОС), и у којој се сада налази Интернационална основна школа;

н Републичкој дирекцији за имовину је поднета пријава виле која се налази у центру Ниша, поред реке Нишаве, а у којој се раније налазио грчки конзулат. Вила је припадала јеврејској породици Мумџијан, а на основу пријаве Дирекцији очекује се и подношење захтева за њено враћање.

Засада нико нема ни представу колико вреди имовина која је до сада третирана као државна, а која ће бити предмет реституције или обештећења старих власника.

– Процена непокретности се ради након што се утврди право подносиоца захтева на враћање, односно обештећење. Ако не постоји законско право на враћање у натури, бивши власници, односно њихови законски наследници, биће обештећени у новцу и обвезницама којима ће моћи да тргују на берзи и пре њиховог доспећа – поручују из Агенције. 

 

Новости

редакција Србија Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!