Србија

У потрази за Вулиновом тетком

Београд – У Канади живи 11 Мира Милић, како се зове тетка Наташе Вулин, супруге министра одбране, али ниједна од њих није „она“ тетка из Канаде која је Александру Вулину позајмила новац за стан.

Лист Данас је покушао да ступи у контакт са госпођом Милић, али се на 11 канадских бројева регистрованих на то име нико није јављао или је у питању била погрешна Мира. У једном случају нам је женска особа спустила слушалицу уз коментар да смо окренули погрешан број.

Чињеница да супруга министра Александра Вулина има тетку у Канади не значи да је случај окончан, јер Вулин и даље није доказао порекло новца којим је стан купљен, нити постоји било какав писани траг о трансакцији новца. Тек када тужилаштво и суд буду ставили тачку на овај предмет, моћи ћемо да говоримо о томе да је он закључен, кажу саговорници Данаса.

Министар одбране, пак, сматра да је скидањем ознаке тајности са извештаја о пореклу новца, коју је учинила Управа за спречавање прања новца, доказано да постоји тетка и да је случај закључен. Међутим, сем имена тетке, из документа ништа друго нисмо сазнали.

Председник Адвокатске коморе Београда Владимир Гајић каже за Данас да случај „Тетке из Канаде“ неће добити судски епилог, јер нема ко да изнесе предмет пред суд.

„Врх тужилаштва је под потпуном контролом извршне власти. Министар Вулин је својим изјавама додатно компромитовао свој положај, јер вероватно тешко може да објасни законом дозвољено порекло новца. Ова власт је темељно уништила независна регулаторна тела и независне институције, сада поред РРА, више ни Агенција за борбу против корупције не врши свој посао, Савет за борбу против корупције се потпуно игнорише, девастиран је Заштитник грађана, остао је још само Шабић као Повереник, али после њега више ни ту важну и поуздану институцију нећемо имати“, истиче Гајић.

Према његовим речима, напредњаци су детаљно уништили и оно мало демократских институција које воде рачуна о владавини права и које су изграђене у протеклој деценији.

„Ту је наравно и њихов утицај да се разбије адвокатура. Суд и тужилаштво треба да буду под још већом контролом, и диктатура и фашизација друштва се заокружују у једну целину“, сматра Гајић.

Новинар БИРН-а Слободан Георгиев каже за Данас да прича о Вулиновом стану неће бити окончана док не будемо прецизно и транспарентно сазнали на који начин је он дошао до новца који му је послужио да купи стан.

„Извештаји Управе за спречавање прања новца не могу да промене ту ситуацију, нарочито када се зна да та управа не доноси никакве оцене и закључке него Тужилаштво. Није ствар да ли он има или нема тетку, него како је тај новац дошао њему у руке, а то је важно јер је он истакнути јавни службеник и јавност мора да буде сигурна у потпуности да он није прекршио закон и да је радио све по прописима“, наглашава Георгиев.

Случај није окончан ни за Стевана Дојчиновића, уредника КРИК-а, који су покренули причу о нетранспарентној куповини стана садашњег министра одбране.

„Вулин и даље није доказао порекло преко 200.000 евра којим је купио стан. Ни Агенцији за борбу против корупције, ни јавности Србије. Тужилаштва су проверавала случај, али нису ни стигла до доказа о пореклу новца. Одлучила су да поверују речима Вулинове супруге и на основу тога су затворили провере, иако је пре тога Агенција доказала да за ту причу, о тетки из Канаде, нема доказа“, истиче Дојчиновић за Данас и додаје да је КРИК покушао да ступи у контакт са тетком, Миром Милић, али су и њихови покушаји остали безуспешни. Ипак, Дојчиновић верује да она постоји, али да је спорно то што нема доказа да је уплатила новац.

„Вулин је Агенцији прво рекао да је продао претходни стан, за свега 40.000 евра, али је онда променио причу и навео тетку. Агенција за борбу против корупције је спровела истрагу, закључила да прича вероватно није тачна и пријавила га Тужилаштву за организовани криминал, које је урадило траљаву истрагу“, напомиње Дојчиновић.

Тужилаштво током истраге није позвало Вулина на разговор, нити тетку, већ само Вулинову супругу, која је поновила причу о тетки и новцу. На основу њеног сведочења, Тужилаштво за организовани криминал је затворило случај и проследило га Основном тужилаштву, које је урадило исто. За институције је и даље легитимна прича да је Вулин до новца за стан дошао тако што је 23 пута летео за Канаду и сваки пут унео по 9.000 евра.

Гајић: Притисак на институције

„Посебно интересантно је што се сада већ бивша директорка Агенције за борбу против корупције повукла са тог положаја после два месеца од дана када је постављена, без икаквог јавног образложења за овакву одлуку. Остаје да спекулишемо да се ради о неком притиску на њу на који она није пристала“, каже адвокат Владимир Гајић коментаришући урушавање институција у Србији.

Наташа Вулин без коментара

Лист Данас је пре неколико месеци ступио у контакт са Наташом Вулин, супругом министра одбране, али нам је након што смо јој рекли зашто је зовемо, прекинула везу уз коментар да је веза слаба и да се ништа не чује. Касније се није јављала нити одговарала на наше поруке.

К. Живановић,  Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Ма која тетка из Канаде?То су му шиптари дали паре за независан космет.Иначе ова џукела од вулина
    лаже ко пас,из канаде се не сме износити нити унети више од 10,000$канадских а разликаје драстична
    од 10,000еура.
    Горе поменута сума у кан$ је једнако -/+ 6500еура.Слободно узмите курсну листу и дигитрон па
    израчунајте,значи за сваки одлазак у канаду ( зашто мора да иманвизу) он за изнесениу вредност
    од 6,500еура он мора да плати повратну авио карту која није испод 1,000еура

    оф д рекорд: вuчићу турчине напуши се курчине

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!