Друштво

Уместо да реагује на мучење деце, Кисић напала извештај НВО

Након што су медији у Србији пренели извештај о системском злостављању деце са сметњама у развоју у установама социјалне заштите огласило се и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања које је позвало данас групу невладиних организација да доставе хитно и неодложно доказе о тим наводима.

Ресорна министарство је навело да су сви облици насиља и злостављања строго забрањени и да је неопходно да сви који имају сазнања о томе пријаве такве случајеве и доказе Инспекцији социјалне заштите овог министарства или надлежном покрајинском секретаријату.

„Изношење паушалних тврдњи о овако озбиљном кршењу закона и стандарда, без тога да су невладине организације доставиле надлежним органима јасне доказе, крајње је неодговорно и неозбиљно, са јасним циљем урушавања система социјалне заштите и узнемирења јавности“, наводи се у саопштењу за јавност овог министарства.

Министарство тврди да у оквиру својих надлежности редовно спроводи инспекцијске надзоре у којима утврђује и контролише услове живота и заштиту корисника у установама социјалне заштите за смештај, као и примену стандарда од стране запослених који се односе на комплетну заштиту корисника.

„Током 2020. и 2021. године спроведена су 163 инспекцијска надзора и утврђено је да установе за смештај у одређеним случајевима нису испуњавале структуралне стандарде у погледу броја и структуре запослених и простора и опреме. У наведеном периоду није утврђена појава насиља над корисницама и њиховог злостављања“, наводи се у саопштењу.

Додаје се и да је Заштитник грађана од почетка 2021. године у својству Националног механизма за превенцију тортуре обишао шест установа социјалне заштите и да није имао озбиљне примедбе на њихов рад и заштиту права корисника на смештају.

У марту ове године, делегација Комитета против тортуре, нечовечног или понижавајућег поступања или кажњавања Савета Европе је обишла две установе социјалне заштите и у прелиминарном извештају није навела примедбе на поштовање људских права корисника у периоду епидемије, тврди Министарство и додаје да се у установама социјалне заштите примењују стандарди који су прописани Законом о социјалној заштити и Правилником о ближим условима и стандардима за пружање услуга социјалне заштите.

У оквиру нормативних активности, Министарство тежи ка унапређењу система социјалне заштите и услуга, наводи се у саопштењу.

Додаје се да је у процедури Нацрт закона о заштити права корисника услуга привременог смештаја у социјалној заштити, који треба да, како тврди ресорно министарство, унапреди положај корисника услуга привременог смештаја, без дискриминације, под равноправним условима, уз активно, ефективно и информисано учешће свих лица која учествују у доношењу одлука које утичу на живот и права корисника, у складу са приступом заснованим на људским правима.

„Између осталог, Законом се дефинишу забрањена понашања у систему социјалне заштите, што је до сада било дефинисано подзаконским актима. Поред осталог, у току је и процес доношења Стратегије деинституционализације и развоја услуга социјалне заштите у заједници за период од 2021-2026.године, чији циљ је остваривање права на живот у заједници корисника социјалне заштите кроз процесе деинституционализације и социјалне инклузије“, наводи се у саопштењу.

Подсетимо, група невладиних организација је објавила студију под називом „Заборављена деца Србије“ у ком се наводе груби и повремено дубоко узнемирујући примери пропуста у домовима за децу без родитељског старања. Регистровани су примери, како наводи студија, везивања деце, страшног занемаривања па и сексуалног злостављања.

Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!