Србија

Велики брат вас држи на оку. Буквално!

Факултет безбедности и Математички факултет створили јединствену базу података криминалаца. Ускоро софтвер за препознавање лица. Примена у полицији, војсци, школама

ПОДАТАК да Србија у свом власништву има јединствену датабазу свих светских терориста и припадника организованих криминалних група, у најмању руку звучи невероватно. Још више је у домену научне фантастике недавно представљени програм, способан да упоређује сличност лица и на основу поменуте базе података открива криминалце.

Уз помоћ система названог „ТОЦ сеарцх“, у врло блиској будућности, рад полиције, војске, БИА и других безбедносних организација могао би да доживи револуцију. Постало би скоро немогуће да, на пример, терориста Ал Каиде уђе у Србију неопажено. Такође, могла би да се подигне сигурност у школама, банкама, на утакмицама… Нажалост, ниједна државна институција већ годинама не показује интересовање да тај систем примени у пракси, иако за то нису потребна скоро никаква улагања.

Значај ове базе података је у томе што она има знатно већу количину података од примарних база државних институција, каже професор Факултета безбедности Дарко Трифуновић, који је један од твораца пројекта.

БАЗА ПОДАТАКА ПРОЈЕКАТ стварања јединствене базе терориста и организованог криминала почео је 2007. године. Настао је кроз сарадњу Математичког факултета и Факултета безбедности Универзитета у Београду и подршку Европског центра за студије безбедности из Гармишпартенкирхена у Немачкој „Џорџ Ц. Маршал“. Научни рад о томе објављен је у једном од најпрестижнијих светских научних часописа „Друштвене науке и компјутери“.

Велики брат вас држи на оку. Буквално!

– То значи да се у њој не налазе само криминалци са националних или Интерполових потерница, већ сви они који су били осуђивани или имали везе са другом страном закона.

Трифуновић објашњава да када би се на нашој граници појавили чланови Ирске терористичке организације који су одлежали у затвору због неког злочина, класична полицијска провера не би дала резултате, јер се они више не налазе на потерницама. С друге стране, ова база би их приказала као потенцијалну претњу због прошлих криминалних радњи.

– То не значи да ће некоме бити угрожена права или да ће бити ухапшен, већ се на тај начин даје сигнал безбедносним структурама да на њих обрате пажњу – наставља професор Дарко Трифуновић. – Најбољи пример значаја овог система су обимни подаци које поседује о члановима вехабијског покрета у региону. Многи од њих немају никакав разлог да се налазе на потерницама полиције, али без сумње могу да представљају потенцијалну терористичку претњу.

Корак даље у примени датабазе учинили су студенти Математичког факултета у Београду. Они су недавно завршили пробне верзије програма способних да препознају црте лица, а затим да их на основу математичких прорачуна упоређују.

– Идеја је да се на сваком лицу уоче истакнуте тачке, лендмаркови, које се затим одговарајућим математичким трансформацијама претварају у код – каже декан Математичког факултета проф. др Миодраг Матељевић.

 ВЕЛИКИ ПОТЕНЦИЈАЛ 

ПРОФЕСОР Трифуновић сматра да је потенцијал целог пројекта изузетно велики. 

– Долазили су нам људи из обавешајног сектора ИБМ да погледају шта смо створили, а ми сами не знамо то да ценимо – каже Трифуновић.
– Србија би чак могла озбиљно и да заради на уступању овог система другим земљама. Ради се о стотинама хиљада евра годишње зараде.

 – Сваком лицу придружен је одговарајући код, тако да се поређењем кодова може са извесном тачношћу установити да ли је лице са фотографије неко од лица које се налази у постојећој бази.

Професор Матељевић је најавио да ће ускоро бити израђена андроид апликација, која ће спојити „ТОЦ сеарцх“ базу и програм за препознавање лица и омогућити да се све то смести на мобилни телефон. То отвара могућност коришћења на терену, посебно на граничним прелазима, аеродромима, обезбеђивању јавних скупова, манифестација, спортских догађаја, али и у банкама, школама и другим јавним објектима.

– Замислите да свака банка буде повезана са базом података. Заједно са програмом за препознавање лица то би омогућило да сваки пут када се појави нека особа са криминалном прошлошћу особље буде на време обавештено – закључује Трифуновић.

По сличном принципу, контрола кримогених група могла би да се примени у сваком објекту са уређајима за снимање.

СИГУРНО НА ОЛИМПИЈАДУ

ПОТЕНЦИЈАЛ базе података најбоље се види кроз њену употребу на светским манифестацијама. Она је већ коришћена у сврхе обезбеђења Олимпијских игара у Пекингу 2008. године, Светске изложбе у Кини 2010. и током обезбеђивања Светског првенства у фудбалу 2010. године у Јужноафричкој Републици. У Пекингу су три особе уз помоћ „ТОЦ сеарцх“ базе података примећене као потенцијална опасност, а касније су ухапшене када се испоставило да планирају терористичке нападе

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!