Србија

Враћа се 235 избачених судија и тужилаца

Уставни суд објавио имена судија и тужилаца који треба поново да почну да раде. Највише судија и тужилаца опет на послу у Београду, Нишу и Лесковцу

ГОТОВО да не постоји град у Србији у чији се суд или тужилаштво после првог круга одлука Уставног суда неће вратити бар један судија или тужилац.

Када је реч о делиоцима правде, највише их је враћено у Београду и Нишу – по осморо судија. Следе Зајечар, Сремска Митровица, Лесковац, Крушевац…

Међу онима који су доказали да Високи савет судства није бирао по правилима је и бивши судија Другог општинског суда у Београду Дејан Добросављевић, који је судио и „јатацима“ Ратка Младића.

Занимљиво је да се на списку „рехабилитованих“ налази и Зоран Савељић, судија чија је уставна жалба прва усвојена у Уставном суду пре две године, када је УС наложио Високом савету судства да сваком неизабраном судији мора да достави појединачно образложену одлуку.

– И добио сам ту одлуку, али је она почела са: „На основу сазнања…“, а не на „Основу увида у предмете“ или како би се очекивало да судије напишу – каже нам Савељић. – Теретили су ме за неких 11 предмета, од којих ми је тадашњи Врховни суд Србије потврдио одлуке у шест. Да човек не поверује!

Слична је ситуација и када су тужиоци у питању. Од 122 враћених, највише их је у Београду – деветоро, Нишу и Врању по троје.

Враћене тужиоце и њихове заменике Уставни суд сврстао је у три категорије. У првој су они који никада нису добили појединачно образложење Државног већа тужилаца због чега нису изабрани, а у другој они који су добили одлуку, али нису могли да се врате зато што није било места.

– Стални састав ДВТ у поступку преиспитивања је, супротно наведеној одредби члана 4 става 7 правилника, утврђивао нове чињенице у погледу ажурности у раду ове групе подносилаца жалби, иако за то није имао нормативно утемељење – наводи се у одлуци Уставног суда. – Ово се подједнако односи на подносиоце жалби који нису добили појединачну одлуку о разлозима због којих им је престала јавнотужилачка функција, као и на подносиоце жалби за које први састав ДВТ није утврдио да је оборена претпоставка о њиховој стручности, оспособљености и достојности, већ да су испуњавали све услове за избор, али да су, с обзиром на смањен број места заменика у тужилаштвима у којима су конкурисали, изабрани кандидати који су испуњавали „боље“ услове за избор.

Трећу групу чине они који нису изабрани, а који су у другом кругу проглашени за неажурне, упркос томе што се ажурност није оцењивала ни током првог избора.

У ПРАВО ВРЕМЕ 

Зоран Савељић каже да је одлука УС „покушај да се исправи нешто што је нанело велику штету грађанима Србије и целом правосуђу“, а да је њему лично стигла у право време – када се двоуми да ли да остане у адвокатури у којој је од априла 2010. или да опет седне за судијски сто.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!