Друштво

Државна имовина: Потрага за корисницима

ПРОШЛА су пуна два месеца откад је Агенција за борбу против корупције тражила од државе да јој достави списак станова у власништву Србије, ко их користи и под којим условима. Тај списак још није стигао.

– Тражили смо 5. децембра од Републичке дирекције за имовину информацију о томе колико држава има станова, ко их од изабраних и постављених лица користи и по ком основу. Одговорили су 19. децембра да је евидентирано укупно 4.668 корисника и 16.425 станова. Али, Дирекција није имала податке о томе ко их користи – каже Александра Костић, из Агенције.

Зато се ово независно тело обратило Влади и њеној стамбеној комисији. Одговор се још чека.

Као што се не зна ко користи станове, тако се не зна ни ко све користи службене аутомобиле. Државни ревизор је, како сазнају ”Новости”, овластио сараднике да установе колико је тачно кола и којих у јавној својини, ко их користи и по ком основу. Тако ће се знати и да ли има злоупотреба државних ресурса.

Осим што не зна кориснике, држава нема уписане ни све некретнине. Тако, рецимо, зграда у којој се налази омбудсман Саша Јанковић, и у којој на једном спрату ”гостује” служба повереника за информације од јавног значаја, у Делиградској 16, припада Србији, али није уписана у књигу непокретности. Повереник Родољуб Шабић нам открива због чега:

– Када је требало да активирамо лифт за инвалиде испоставило се да зграда нема употребну дозволу! Самим тим не може да буде уписана ни у катастарске књиге. То је само још један од примера неодговорности и небриге државе о сопственој имовини. И још је у тој згради пре нас био суд! Када се ово дешава у центру Београда, можете да замислите колико таквих примера тек има у унутрашњости.

У Републичком јавном правобранилаштву кажу да по Закону о јавној својини сви, па и држава, морају да упишу своје некретнине. Уколико то, ипак, не уради, по државу ово нема штетне правне последице, јер нико не може да јој узме ту имовину ако не докаже власништво.

БРИШУ СЕ СУМЊИВЕ ПРОМЕНЕ ВЛАСНИКА ОД 6. октобра 2011. на снази је Закон о јавној својини, којим се део имовине Републике враћа АП, општинама и градовима. Катастар је обавезан да свако решење о промени корисника државне својине достави Правобранилаштву. 

– Ако сматрамо да је промена незаконита, ми је оспоримо – каже Савка Манговић, и напомиње да је већ било више таквих случајева када се Правобранилаштво изборило да некретнине остану републичке.

– Дирекција за имовину би требало да прибави дозволе за све државне зграде и поднесе захтев за упис у катастар, који имовину Србије уписује по службеној дужности – објашњава Савка Манговић, заменик републичког правобраниоца.

У Републичкој дирекцији за имовину, пак, кажу да евиденција о државним непокретностима код њих није комплетирана. 

Таман када се посао захуктао, када су сви корисници почели да пријављују државне квадрате, донет је Закон о јавној својини, којим се велики део некретнина враћа локалним самоуправама.

Посао је преузео Републички геодетски завод и завршио катастар непокретности. По томе држава је власник 656.583 објекта, 107.743 стана, 15.735 локала, 7.516 гаража… 

Државно власништво, према најгрубљим проценама, вреди више од 180 милијарди евра.

Иначе, листа државних непокретности сужава се и од кад је почела реституција. Досад је старим власницима враћено 500 некретнина.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!