Србија

Годину дана након пада хеликоптера Војске Србије Више јавно тужилаштво се није још изјаснило да ли ће и против кога покренути истрагу

БЕОГРАД – Годину дана након пада транспортног хеликоптера Војске Србије, у којем је погинуло седам људи, Више јавно тужилаштво у Београду још се није изјаснило да ли ће и против кога покренути истрагу, а војни аналитичари сматрају да тај случај неће ни добити свој епилог, нарочито не у време изборне кампање.

Новинарима је пре седам месеци у Вишем јавном тужилаштву речено да је у току предистражни поступак у том случају и да је због тога немогуће да се у јавност износе чињенице, док је поводом годишњице несреће исто питање остало без одговора.
Крајем октобра лист Вечерње новости објавио је сазнање да ће тужилаштво највероватније обуставити тај процес, јер нису пронађени докази о постојању индивидуалне кривичне одговорности.

Војни аналитичар Александар Радић изјавио је да је још од иступа премијера Александра Вучића у првим данима после несреће “зацементирана слика стварности” коју је желела да створи власт, по којој нико није крив за несрећу.

“То се неће променити и то је у бахатом стилу, као и увек када власт сама одлучује о својој кривици. То је, међутим, компромитовало и судски систем, јер нема образложења за ово дуготрајно оклевање у одлуци да ли ће се покретати истрага. С обзиром на то да траје изборна кампања, власт ће вероватно покушати да заташка сваку причу о томе”, рекао је Радић.

Он је оценио да је, одмах после несреће, о томе требало расправљати у Скупштини Србије, на анкетном одбору.

“Питања која би тамо била постављена не би подразумевала нужно да неко и кривично одговара, али постоји таква потреба, јер се тако стиче неопходно искуство и спречава могућност да се таква или слична несрећа понови. Не можемо вратити тих седам људи, али је циљ да се успостави неки систем у којем се тако нешто не би догађало”, рекао је Радић.

Радић је оценио да из те несреће нису извучене потребне поуке јер је Србија и даље земља “у којој политичари и генерали постоје да би се сликали а не да би радили свој посао”.

Војни аналитичар Бојан Димитријевић рекао је агенцији Бета да је период од годину дана од те несреће био довољно дуг да се сагледају чињенице и да се дође до неког решења тог случаја.

“Али, ја нисам оптимиста да ће доћи до решења које би задовољило јавност. Овај догађај има и политичку тежину и уплетеност неких људи из војног врха, али чињеница да то до сада није урађено мене доводи до мишљења да се то неће решити”, рекао је Димитријевић.

Он је одбацио могућност да евентуални притисак јавности утиче на решење тог случаја.

Хеликоптер Војске Србије Ми-17 срушио се 13. марта 2015. године, нешто пре поноћи, у ширем рејону аеродрома “Никола Тесла” у Сурчину, на повратку из Рашке одакле је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара.

У летелици су погинули пилот мајор Омер Мехић, пилот капетан Милован Ђукарић, заставник Небојша Трајић, механичар летач Иван Миладиновић, лекар Џевад Љајић, анестезиолог Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић. У јавности се водила расправа о томе због чега је хеликоптер, упркос сложеним метеоролошким условима, покушао слетање на београдски цивилни аеродром а не на војни аеродром у Батајници или хелиодром код Војномедицинске академије на Бањици, као и ко је одлучио да се лети за Београд а не за Крагујевац, Ниш или Краљево.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!