Економија

ПОСЛЕДИЦЕ ОБИЛНИХ ПАДАВИНА Род воћа мањи и до 40 одсто, страдале кајсије, вишње, малине…

Овогодишњи род неких воћних врста у Србији биће мањи и до 40 одсто због временских непогода које су током маја и јуна начиниле значајне штете у воћарству, речено је данас агенцији Бета у Привредној комори Србије (ПКС).

Како су навели у ПКС, постојећи ниво влаге у земљишту је сасвим довољна за завршетак зрења свих воћарских култура па би додатне количине падавина у наредном периоду само угрозиле род и умањиле квалитет.

Страдале јагоде, малине, кајсије, вишње…

У ПКС наводе да је због велике количине падавина, овогодишњи род јагода и трешњи мањи за 30 одсто у односу на 2015, док је род малина нарочито у Златиборском округу, где су град и јак ветар поломили родне гране мањи 40 одсто, а и квалитет плода те воћне врсте је лошији него претходне године.

Према подацима ПКС и кајсија је у време цветања имала лоше временске услове тако да је овогодишњи род врло мали, а самим тим је цена јако висока у односу на раније године.

– Овогодишњи род вишања мањи је за 30 одсто од очекиваног, а временске прилике условиле су и да квалитет не буде задовољавајући. Откупна цена се кретала од 30-40 динара за килограм, што је условило да велики део рода остане на стаблима необран – казали су представници Удружења за пољопривреду ПКС.

У том удружењу процењују да временске прилике неће утицати на овогодишњи род и квалитет јабука и шљива, као ни на род и квалитет лубеница, јер та повртарска култура иако је многи сматрају воћем, у фази зрења има велике захтеве за водом, а они су били испуњени.

Додају и да је берба купине у току, и да је њен род задовољавајући, али наглашавају да је откупна цена тог воћа јако ниска, измедју 30-40 динара за килограм и да је она у извесној мери последица залиха купине у хладњачама из претходне године.

Влага допринела развоју биљних болести

У ПКС-у наводе и да је велика количина влаге направила идеалне услове за развој биљних болести што је имало за последицу и знатно већи број прскања и заштите од уобичајеног, а то је и поскупело производњу воћа.

– Цене свих наведених воћних врста су у малопродаји током маја и јуна достизале цене веће чак и до 50 одсто у односу на претходну годину. Уколико се настави нестабилан период са вишком падавина, а мањком сунчаних дана потребних за сазревање за очекивати је да се цене воћа одрже на постојећем нивоу или да до краја периода забележе известан пораст – истичу у ПКС.

У Србији је под воћем приближно 200.000 хектара и задњих година се интензивно повећавају површине под јабуком.

У току 2015. године, према подацима ПКС остварена је производња воћа од 1.323.401 тона, а вредност извоза била је 583 милиона долара.

Препрека још већем извозу, како су објаснили у ПКС, јесте уситњена производња воћа, недовољно удруживање произвођача како би се одржао континуитет и квалитет извоза и проблеми са несертификованим садним материјалом који у све већој мери угрожава воћарску производњу у Србији.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!