Економија

Приноси пшенице изнад очекиваних

Београд — Жетва пшенице у Србији је при крају, приноси су изнад очекиваних и крећу се од 4,5 тона до пет тона по хектару.

Квалитет зрна је изузетно добар, изјавио је саветник председника Привредне коморе Србије Милан Простран.

Прогнозе су да ће овогодишња производња пшенице износити 2,5 милиона тона, што је 500.000 тона више него прошле године, истакао је Простран. 

Он је рекао да је скинуто 70 одсто пшенице, а остало је да се жетва обави у брдско-планинским деловима земље и централној Србији. 

Жетва ће бити завршена најкасније до 20. јула, и обавља се упркос повременим кишама, указао је Простран. 

Он је навео да је влага зрна измедју 14,5 и 15 одсто, а за највећи део рода нема потребе за досушивањем. 

Хлебно зрно се углавном складишти, а мањи део продаје, због ниске откупне цене која се креће измедју 14,5 динара и 16 динара по килограму, указао је Простран. 

Према његовим речима, таква цена не одговара ни ратарима, али ни млинарима који страхују да неће моћи да се на време обезбеде том житарицом. 

Чека се и интервенција Робних резерви на тржишту, за које је најављено да ће након усвајања ребаланса буџета, откупити одредјену количину пшенице, истакао је Простран, који је оценио да би задовољавајућа откупна цена износила од 19 до 20 динара по килограму. 

Он је подсетио да је завршена и жетва јечма, чији су хектарски приноси такодје изнад очекиваних и износе измедју пет и 5,5 тона по хектару. 

Том културом у Србији се по правилу не сеју велике површине, и крећу се измедју 80.000 и 100.000 хектара. Јечам се користи за сточну храну и у индустрији пива.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!