Србија

Србија депонија за ђубре Европе

Још увек се није слегла прашина у вези са отровним дечјим кашицама Јувитана, а нови скандал је већ узнемирио јавност. Појавиле су се спекулације да је неколико тона замрзнутог меса из 1982. године које је стигло у луку Бар намењено српском тржишту.

Пре три године сви су брујали о повећаној количини афлатоксина у млеку, а пре четири о сумњивој пилетини из Аргентине. Кинеске играчке прекривене токсичним бојама, тешким металима и разним другим отровима нашле су се својевремено у српским дечијим продавницама.

Према речима Петра Богосављевића, председника Покрета за заштиту потрошача Србије, наша земља је рај за продају сумњиве робе. Све оно чему нема места у Европи, Србија прихвата широм отворених руку.

– Оно што је неисправно и не може да се прода у земљама Европске уније, продаје се у Србији јер су овде рокови трајања дужи. Земље са малом куповном моћи, као што је наша, богом су дане да се продаје шкарт роба по ниским ценама – рекао је Богосављевић и истиче да је могуће да се на трпезама нађе месо из 1982. године.

– Највероватније је реч о ратним резервама, а ми смо погодно тле да се те резерве распродају на црном тржишту. Сам бог зна колико је таквог меса завршило у нашим продавницама, само се о томе ништа није сазнало – каже за “Вести” Богосављевић. Председник националне организације потрошача Горан Паповић објашњава да смо ми земља која усваја позитивне законске прописе када је реч о квалитету намирница и робе, али смо земља која те исте законе не примењује.

– Србија нема агенцију за безбедност хране, као ни национални савет. Ко то код нас процењује који је производ погодан за људску употребу – запитао се Паповић. Он истиче да наши месни ланци купују месо предвиђено за отпад.

Јабуке најотровније

Према истраживања Института за јавно здравље, око 70 одсто хране произведене у Србији се прска опасним хемикалијама. Србија је шампион по броју регистрованих пестицида, чак 800. Најзатрованији производ у Србији је јабука, која се прска пестицидима чак и 16 пута. После јабуке долази целер, паприке, јагоде, грожђе, спанаћ и зелена салата. Најмање затрован према подацима из 2015. године био је краставац, а после њега кромпир.

– Оно што је предвиђено евентуално за животињску храну, овде се продаје као месо треће категорије – каже за “Вести” Паповић.

– Уз додатак различитих емулгатора, фосфата и сличних адитива.

– Морало би да се зна одакле је потекло све што се нађе у кућама наших грађана. Где се производ гајио, у којој кланици је заклана нека животиња, ко ју је товио и чиме, чиме се третира поврће и воће. Код нас је то све мутно и нерегулисано – истакао је Паповић.

Закон штити троваче

Професор са Пољопривредног факутета, са катедре за пестициде, др Милан Стевић истакао је да Србија има велики проблем са неконтролисаним пестицидима.
– И земље ЕУ имају изузетно толерантне прописе када је дозвољена количина пестицида у питању. Дакле, закони штите троваче – каже проф. др Стевић.

А. Вучићевић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!