Економија

Српске пензије по мери ММФ-а

Финансијским планом Пензијског фонда за 2017. годину обезбеђено је довољно пара за исплату пензија и других новчаних накнада. Осим увећања пензија до 1,5 одсто, Фонд за сада нема сазнања да ли ће бити још неке корекције током 2017. године. Оно што је сигурно, јесте да ће се овим усклађивањем просечна пензија, која сада износи 23.466 динара, повећати за 352 динара и износиће 23.818 динара, каже у разговору за „Политику”, Драгана Калиновић, директор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање.

ПИО фонд је 2016. повећао наплату доприноса у односу на 2015. за око 15 милијарди динара, па је закључно с 23. децембром, уплата већа од планираних за 2,2 милијарде динара. Остварени приходи од доприноса већи су у односу на исти период 2015. године за 13,12 милијарди динара или 3,8 одсто.

Планирано учешће дотација из буџета у 2016. години за исплату пензија смањено је с планираних 37,19 процената на 35 одсто. Наредне године очекује се да буде још ниже и износи око 33 одсто, каже директорка ПИО фонда.

Упитана да ли то значи да би учешће пензија у наредној години могло да буде на нивоу од око 11,3 одсто БДП-а, колико од Србије још од 2014. године тражи Мисија међународног монетарног фонда (тада је учешће било 13,8 одсто), Калиновићева одговара, да је већ у 2016. години то учешће износило 11,8 одсто, а да ће у 2017. бити 11,6 процената, што је и жељени циљ ММФ.

– Позитивно кретање у привреди и повећање броја запослених главни су разлог за скок уплата доприноса. Очекује се да ће у 2017. години изворни приходи Фонда бити већи за 13,5 милијарди, а дотације из буџета мање за око 14,2 милијарде динара. Иако је у 2016. години број запослених у јавном сектору номинално смањен за 9.000 односно за 1,3 одсто, а ван јавног сектора већи за 75.926, значи, да је повећан укупан број пријављених на осигурање за 66.925 – каже наша саговорница.

Новина у 2017. биће и измена Закона о ПИО, после чега би привремена решења требало, после три године да постану трајна. То до сада није био случај, па су поједини пензионери све време док су у пензији, примали привремене пензије.

– Одлуком да се орочи важење привременог решења, пензионери ће избећи преплату, односно ситуацију да враћају вишак пара који им је исплаћиван по основу тог решења. Најчешћи разлог због кога су издавана привремена решења у чак 99 одсто случајева је неажурност послодаваца, односно њихово избегавање редовне уплате доприноса, каже Калиновићева.

Разлог може бити и непостојање података о просечној годишњој заради у Републици за годину у којој се остварује право на пензију, односно за последњу годину за коју по закону Фонд мора да израчуна лични коефицијент. Коначна решења Фонд ПИО може да донесе тек када од послодаваца добије податке о свим уплаћеним доприносима за све периоде осигурања, што често није могуће, јер неке фирме више не постоје, објашњава директорка ПИО фонда.

Упркос противљењу појединих пензионерских удружења што се имовина ПИО фонда уступа држави на управљање, Калиновићева каже, да Пензијски фонд нема капацитет да самостално управља специјалним болницима за рехабилитацију. Да би Србија наставила да развија бањски туризам неопходна је помоћ државе.

– Када кажем да Фонд нема капацитет не мислим на кадрове, него на чињеницу да Фонд у власништву има само зграде, а да извори минералних вода припадају држави. У том смислу Фонд у потпуности подржава предлог владе да овом имовином убудуће управља држава како би бањски центри за опоравак били искоришћени за намену за коју су и изграђени – сматра наша саговорница.

На питање да ли ће пензионери кроз друштвени стандард, какав је случај и сада, и убудуће моћи о трошку ПИО фонда да користе бање, она наглашава, да се ту ништа неће променити.

– Промена власништва над бањама апсолутно неће ништа променити у погледу бесплатног опоравка пензионера. Битно је да ове болнице и рехабилитациони центри могу да понуде пензионерима оно што ПИО фонд захтева. Захваљујући повећању прихода у 2017. години моћи ћемо да издвојимо више средстава за побољшање друштвеног стандарда, па ће у наредној години 1.250 пензионера више него у 2016. моћи да иде на бесплатно лечење – каже директора ПИО фонда.

У интересу и државе и Фонда је да се кроз приватизацију обезбеди прилив пара, повећа запосленост, што ће директно утицати на изворне приходе Фонда. То је директан финансијски ефекат који ће се видети на страни прихода.

Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!