Економија

Сточни фонд нам се враћа у 19. век

Београд — Већ је свима познато да се у Србији све више смањују сетвене површине, као и просечни приноси по хектару, и да ће порасти цене пољопривредних производа.

Међутим, ни то није оно најгоре, зато што се највећи проблеми налазе у домаћем сточарству, кажу економисти.

Сточарска производња чини тек нешто мање од 30% укупне пољопривредне производње у земљи, а по изјавама стручњака из те области, без развијеног сточарства не може бити напретка.

Стога српска пољопривреда, оријентисана пре свега на ратарство и повртарство, стоји на месту или боље речено, константно назадује. 

Број крава и стеоних јуница за последњих 10 година смањен за око 250.000 грла, а крмача за близу 400.000 грла.Укупан број грла стоке у Србији у односу на расположиве обрадиве површине је три пута мањи него у Европској унији. 

Број говеда у земљи је толико опао да их сада има мање од милион, а то се већ оцењује као – врло критичан број. Наиме, број стоке је данас упола мањи него што је био пре само две деценије, зато што се сточни фонд у Србији у том периоду сваке године смањивао великом брзином, и то између 2 и 3%. 

Ти подаци значе да се Србија по броју грла вратила на почетак 20. века, а такве тенденције се настављају и даље. 

Као главне разлоге таквог трагичног стања у сточарству, обично се помињу: све мања куповна моћ грађана, смањена средства у државном буџету, као и неадекватан систем субвенционисања. Ако се ту нешто не промени, упозоравају познаваоци прилика, мораћемо да увозимо месо за исхрану сопственог становништва.

Широм земље стоји празно око 40.000 стаја за тов говеда. Колико је тешка ситуација у тој области, најбоље показује чињеница да за десетак година, колико Србија има дозволе за преференцијални извоз од 10.000 тона меса у Европску унију, искоришћено је једва 10 посто. 

А с обзиром да се сточни фонд у Србији све више смањује, утолико је и производња млека сваке године све мања. То повећава трошкове производње, и на крају доводи то тога да млекаре осетно повећавају своје цене. 

Зато није тешко претпоставити шта ће се десити 2014. године, када нестану тржишне баријере, то јест када не буде извозних субвенција, нити увозних тарифа. Тада ће наше тржиште да се суочи са јаком конкуренцијом, а европски гиганти ће ући на отворено домаће тржиште, што ће за резултат имати гашење неуспешних фарми и млекара. 

А док се не реализују програми опоравка сточарства, којег тренутно нема ни на видику, и сваком обичном пољопривреднику биће довољно макар да површно баци поглед на званичне статистичке податке, па да утврди да се време очигледно враћа уназад, зато што се домаће сточарство сада налази на истом нивоу као и у време Краљевине Србије. 

А с обзиром да се тај тренд наставља, ускоро би се могли, у статистичком смислу, вратити и у 19. век.

 

Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!