Србија

Велика штета од клизишта на обали Заовинског језера

Заовине на Тари – Последњих дана Заовинско језеро је пуније (кажу за око 15 метара) у односу на недавни период, када су због наглог испуштања воде и ниског водостаја покренута клизишта и попуцале куће на обали овог језера. Сада се своде последице несвакидашњег коришћења те водоакумулације на Тари од стране ЕПС-а, неповољног по објекте и природу на простору које припада подручју Националног парка „Тара”.

Упечатљиви су призори попуцалих и накривљених кућа, викендица и помоћних објеката у засеоку Доњи Мандићи, најугроженијем од клизишта. Реч је о приобалном делу од 30 до 50 хектара, где се налази двадесетак објеката. Ту се покренуло постојеће клизиште које је мировало четврт века. Створене су веће пукотине у земљи и одрони, локални пут је озбиљно оштећен, а у четинарским и буковим шумама падала су стабла, понегде се откидали делови шума. Власници су се склонили из попуцалих објеката, а сада очајавају и очекују да им се причињена штета надокнади.

Поводом ових дешавања, након изласка на терен и сачињавања записника о стању, саопштењем се огласио и Национални парк „Тара”, уз навођење података о водостају Заовинског језера (да је крајем марта водостај на водоакумулацији био око 43 метра испод максималне коте воде, што је условило чак и потпуно пресушивање у рукавцима језера) и уз констатацију да оваква ситуација овде није забележена од 2000. године.

Велика штета од клизишта на обали Заовинског језера

Пукле и нове грађевине (Фото Синиша Јевтић)

– Овим активностима нарушен је предеони и амбијентални изглед подручја око језера Заовине, као посебно значајног дела Националног парка „Тара”, што утиче и на смањење броја посетилаца (подручје Заовина посећује велики број туриста из целог света). Спуштањем нивоа језера деградирана је слика једног од најлепших предела у Србији. Јасно је да језеро није направљено за потребе туризма, већ је у функцији производње електричне енергије, али се од 2015. године налази у заштићеном подручју националног значаја и потребно је ускладити активности са новонасталом ситуацијом. Такође, треба имати у виду да је велики број становника Заовина извор прихода нашао у активностима везаним за туризам и угоститељство – наводе у овом националном парку, те очекују да ће корисник вода језера Заовине, ХЕ „Бајина Башта”, у што краћем року санирати насталу ситуацију.

Размере штете причињене природи и рибљем фонду језера временом ће бити уочљиве. Варирање водостаја изузетно негативно утиче на живи свет, нарочито на рибљи фонд језера, на мрест свих врста риба, истичу у НП „Тара”. Како нам је рекао Синиша Јевтић, управник рибарског подручја у националном парку, испуштање две трећине воде Заовинског језера угрозило је рибљи фонд, девастирало обалу, природне хранидбене ресурсе, онемогућило мрест рибе (а овде обитавају клен, скобаљ, пастрмка, гргеч, мрена и друга дринска риба). – Тек ће у наредних неколико година бити приметне последице по рибљи фонд, с тим што ће већ током предстојећег лета риболовци овде видети има ли рибе и колико је има – каже управник Јевтић.

Аутор: Бранко Пејовић, Политика.рс

Фото Синиша Јевтић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!