Србија

Вода Западне Мораве није ни за заливање

Чачак – Велика микробиолошка загађења у неким раздобљима године карактеришу воду Западне Мораве као неупотребљиву за заливање и друге намене. То је управо објавила група истраживача са Агрономског факултета у Чачку, на челу са професором биологије др Гораном Марковићем, прецизирајући да је последња, пета класа воде, утврђена на узорку узетом у Станчићима, низводно од Чачка.

По Уредби о граничним вредностима загађујућих материја у површинским и подземним водама (Сл. гл. РС 50/2012), квалитет површинских вода сврстава се у пет класа: прва има одличан еколошки статус, а у петој су воде неупотребљиве за било коју сврху.

Водотокови слива Западне Мораве деценијама су велики примачи отпадних вода различитог порекла. У сливном подручју постоји 30 градских и више стотина сеоских насеља, и око 200 већих индустријских загађивача. До сада су, рецимо, бележена загађења нитратима и нитритима (1991), живом (1994), кадмијумом (2003) и другим тешким металима.

Током 2016. за потребе овог истраживања („Оцена еколошког статуса реке Западне Мораве”) узети су узорци са четири тачке средњег тока реке и испитани у лабораторијама Завода за јавно здравље у Чачку.

На првом профилу, 500 метара низводно од бране ХЕ „Међувршје”, вода је била у трећој класи. Повремено се повећавао садржај амонијум јона и бактерија. „Загађења су последица дотока комуналних и индустријских вода Ужица, Пожеге, Ивањице, Гуче и Лучана, као и еутрофизације језера због пренамножености биљака” – навели су истраживачи.

Иста класа (трећа) утврђена је и на другом профилу, код спортског центра „Младост” у Чачку. Лети, овај део реке се спуштањем бране претвара у градско купалиште, ток је успорен и вода загрејана па се брже разграђују органска загађења и погоршава квалитет.

Такође у трећу класу сврстана је вода са трећег профила, испод моста на кружном путу око Чачка, али је током јуна пала у четврту због мноштва бактерија, јер се у међупростору у реку испушта један број канализационих вода и отпадних течности занатске делатности.

Река је у врло тешком стању била на четвртом профилу, код висећег моста у Станчићима, 500 метара низводно од ушћа Чемернице која је индиректни примач отпадних вода Горњег Милановца, и пет километара низводно од градског колектора Чачка. Истраживачи су то овако описали:

„Квалитет речне воде на четвртом профилу током 2016. био је знатно лошији него на другима. Профил је под сталним утицајем отпадних вода градског колектора Чачка које непречишћене доспевају у водоток, а велики утицај има и река Чемерница. Квалитет воде ту је, на основу просечних вредности амонијум јона, укупних колиморфних и фекалних бактерија, одговарао слабом еколошком статусу (четврта класа), а током јуна имала је лош еколошки статус (пета класа). Квалитет воде био је изразито лош, посебно у погледу показатеља микробиолошког загађења.”

Они, у закључку рада, још једном напомињу да је вода на реченом профилу у Станчићима „неупотребљива за заливање и друге намене” наглашавајући да сви ови резултати указују на неопходност изградње система за пречишћавање отпадних вода из градског колектора Чачка.

Ово истраживање објављено је недавно, током 23. Међународног саветовања о биотехнологији на Агрономском факултету у Чачку.

Aутор: Гвозден Оташевић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!