Економија

Домаћи путари раде за странце

На тендер за градњу аутопута и мостова на Коридору 10 од Царичине Долине до тунела Манајле код Владичиног Хана стигло је 12 понуда из: Италије, Чешке, Кине, Грчке, Аустрије, Бугарске, Турске и Босне и Херцеговине. Занимљиво је да ниједна фирма из Србије није могла самостално да конкурише. Да би учествовали у трци за посао вредан између 75 и 80 милиона евра домаћи грађевинци су били приморани да уђу у конзорцијуме са страним партнерима. Јер услове Европске инвестиционе банке, која финансира ових 6,7 километара аутопута домаће фирме чак и да су се удружиле не би могле да испуне.

Тако су „Ратко Митровић” и „МБА Миљковић” наступили са грчком „Терном”. „Путеви Ужице” са чешком фирмом ОХЛ ЗС. „Денеза” са италијанским компанијама „Уни еко”, „Вијанини лавори” и ЦБМ. „Интеркоп” са „Интеграл инжењерингом” и „Приједор путевима” из Босне и Херцеговине. Самостално су конкурисали „Азви” из Шаније, „Штрабаг” и „Пор” из Аустрије, „Догус” из Турске, „Мостовик” и „Метростав–Дорастав” из Бугарске, „Актор” из Грчке и „Синохидро” из Кине.

Путари кажу да је реч о тешкој и захтевној деоници за градњу. Томе у прилог иде и податак да је ово једна од најскупљих деоница до сада на траси Коридора 10, а њена цена премашује 10 милиона евра по километру.

На питање зашто су услови тендера били такви да фирме из Србије нису могле да конкуришу у „Коридорима Србије” кажу да су „домаће фирме могле да учествују и самостално, међутим њихов избор је био да уђу у конзорцијуме са страним извођачима”.

– Банкарска гаранција за озбиљност понуде је обавезна и износи 1.500.000 евра. С обзиром да је у питању двостепени поступак након отварања техничког дела понуда компаније које прођу квалификације позивају се на финансијско отварање, тако да у овој фази поступка не можемо говорити о понуди цена. Уговор ће бити додељен најнижој одговарајућој понуди која задовољава квалификационе критеријуме – овако је гласио писани одговор „Коридора Србије”.

За лошу позицију домаћих фирми и неконкурентност на тржишту, према мишљењу Махмуда Бушатлије, консултанта за инвестиције – главни кривац је држава јер не штити свој интерес.

– Услови међународних банака су такви да наше фирме не могу да их испуне. Онај ко у име државе уговара кредит мора да се избори за такве услове који ће омогућити српској оперативи да равноправно учествује на тендерима. А не да допустимо банкама да фаворизују своје фирме као у случају моста код Бешке. Захваљујући томе мост нас кошта двоструко више него што би требало – објашњава Бушатлија и додаје да држава треба да стане иза грађевинаца са гаранцијама.

Милан Бојовић, директор „Путева Ужице”, каже да су домаће фирме процениле да посао могу добити једино удружене са страним компанијама. Њега не чуди оволики број понуда на тендеру с обзиром на то да у земљама у окружењу нема много посла. Мада он каже да заинтересованост за ову деоницу није много већа него за претходне, јер су конкурисале мање или више исте фирме које учествују на тендерима за Коридор 10 у задњих годину и по дана.

Горан Родић, секретар Удружења за грађевинарство у Привредној комори Србије, сматра да је главни проблем то што наша земља није заштитили домаћу привреду. И пошто су српске фирме листом у блокади странцима је како истиче отворен простор да упосле своје раднике, машине и стекну референце.

– Кинези имају намеру да озбиљно улажу. Дају нам повољне кредите и нуде да граде, јер смо им одлична референца за улазак на тржиште Европске уније. А овде ће да запосле своје раднике и лепо зараде. Наши грађевинци ће моћи само да се задовоље као подизвођачи – наглашава Родић.

– Наше грађевинске фирме су уситњене. Имају лоше билансе и немају референце, јер годинама нису радиле као главни извођачи – додаје Бушатлија.

Он каже да су грађевинска предузећа уништена кроз лошу приватизацију.

– Од онако јаке и моћне оперативе није остала ниједна фирма која има више од 600 запослених. Фирма којој би могли да буду поверени озбиљни послови мора да има бар 10.000 радника како би стварно добро организовала сваки сегмент посла. А ми такву немамо – уверава Бушатлија.

На јужном краку Коридора 10 једино је остало да се распише тендер за осам километара аутопута од Левосоја до Српске Куће. Док на делу према граници са Бугарском предстоји само избор извођача радова за део Чифлик–Понор–Пирот .

 
 
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!