Србија

Поремећени режимски лажови тврде да је храст у Савинцу поремећеног здравља

Министарство енергетике дијагностиковало је здравствено стање старог храста код места Савинац, на Коридору 11, а конзилијум владиних експерата је констатовао како дрво старо око шест векова има – поремећено здравље! Целокупна клиничка слика храста представљена је у писменом одговору Министарства енергетике, упућеног посланику Зелених Србије Ивану Карићу, који не одустаје од намере да сачува стабло старо око 600 година.

У писму се наводи да храст на траси аутопута Београд–Прељина није под заштитом државе, али и да има „видне ознаке поремећеног здравственог стања које води ка крају његовог животног века”! 

Лидер Зелених је, наиме, у посланичком питању ресорном министарству питао да ли храст са записом има статус заштићеног природног добра и уколико не ужива такав статус зашто се не заштити као природно добро. Карић у свом питању није инсистирао на достављању детаљног здравственог стања дрвета које угрожава наставак изградње аутопута.

Министарство енергетике је у писму, достављеном парламенту, навело да је на основу утврђеног стања и извршене процене могућности покретања поступка за заштиту, Завод за заштиту природе констатовао да нема законске основе да се стабло храста у Савинцу стави под заштиту. У одговору који је потписала министарка Зорана Михајловићнаводи се да се то дрво не налази у Регистру заштићених природних добара, да нема такав статус и да никада није стављено под законску заштиту.

Председник Месне заједнице „Савинац” Милиша Николић одбија да поверује у оцену здравственог стања храста и наводе министарства, који упућују на закључак да је дрво на самрти.

– Свако може да прича шта год хоће, све док не дође на лице места. Какво црно умирање храста, кад он нема ни 10 одсто видног сувог стабла. Тај храст је био на подземним водама, па не да није на самрти, него је здрав ко дрен! Ако случајно мисле да га секу, мештани Савинца кажу – неће се сећи – тврди Николић. 

Његове ставове подржавају и Зелени Србије.

– Јасно нам је зашто антиеколошка влада не види да храст који постоји већ 600 година, треба и мора бити заштићено природно добро. Подсећамо да је и Европска зелена партија подржала захтев да се храст спаси и да „структурни развој никада не сме ићи на штету животне средине и културног наслеђа”. Није нам јасно зашто је национална институција, као што је Завод за заштиту природних добара, дозволила да се не санирају последице болести овако важног добра– саопштила је за „Политику” ова партија.

Међутим, у Министарству енергетике за наш лист одбијају сваку могућност да њихово саопштење упућује на закључак да ће се храст – исећи.

Они подсећају да су у писму лидеру Зелених нагласили да управо крошња и изглед стабла представљају основне критеријуме за вредновање природног добра и евентуално предлагање за заштиту.

Министарство  закључује да је грађевинским и земљаним радовима за припрему трасе аутопута непосредна околина стабла потпуно моделирана не само површински већ и у дубину колико захтева конструкција будућег пута, тако да се стабло налази као на острву, а поједини корени су видљиви на површини.

Да подсетимо, вицепремијер Александар Вучић је рекао да је одбрана храста старог 600 година, који би требало да буде посечен због аутопута, одлика „паланачког духа”. Ресорни министар грађев­инарс­тв­а и урбан­из­ма Велимир ­Илић из­ло­жио је­ неколико верзиј­а ­за спас храста: рекао је најпре да ће храст бити сачуван и премештен на другу локацију. Потом је Илић предложио да ће ­пробле­м храста бити решен тако што ће стабло бити заштићено челичном облогом. Министар је затим рекао да ће храст остати заштићен и неће бити посечен, јер ће бити измештен мост.

 
А. Апостоловски
Политика
припрема: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Пријатељи, ако је неко икад залазијо у неку Шуму ђе има дрва разне сорте, сви претежно имају стоветне мане, да су крива у расти и да су понеко закржљало, као и ми народ, погледајмо около себе свако има свој изглед који њему одговара, срб

  2. Samo ljudima poremećenog uma može da padne na pamet da u jednom anu sruše nešto što je tu raslo 600 goina. Pa i ako mu je "narušeno" zdravlje nekataj "stručni" konzilijum vladinih stručnjaka dijagnostiira šta to stari hras boli odnosno od čega boluje , pa nek mu propišu terapiju,ili neka ga ostave da živi i uspravno "umre"

    1. Ниси у току… обишли су они терен, видели су храст, све лепо измерили и…. "натерали" пут баш преко храста! Е, да! Имају они, кажу, и резервни план – који заобилази храст али…. (увек има неко али) – тај кошта додатних 20 милиона еврића. Знаш колико се њих није уградило у Коридор ( а, обећано им је! ) и то би баш лепо дошло да се намире они незадовољни!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!