Економија

Стечај за 100 предузећа

„Прогрес”, „Унимел” и „Слокомерц” из Београда, „Кулатранс” из Куле, „Мондиал” из Ниша само су неке од 100 фирми у реструктурирању чији ћемо стечај предложити Влади ове недеље.

То је за „Блиц” рекао Жељко Сертић, министар привреде. Он напомиње да то и даље не значи крај живота тих предузећа и отпуштање радника. Притом, неке од ових фирми, попут „Прогреса”, ићи ће у стечај по унапред припремљеном плану реорганизације, а неке у уобичајен стечајни поступак.

– Стечајни поступак је заштићени статус у који се фирма уводи, јер после тога рачун више није блокиран, а поступци извршења на имовини више не могу да се спроводе. Такав статус траје ограничено време, а са циљем да се сагледају све варијанте за опоравак предузећа или за продају, у целини или делимично, новом инвеститору – објашњава Сертић.

На наше питање да ли заиста мисли да је могуће да до краја наредне године, а до када је орочен посао решавања статуса свих фирми у реструктурирању, успети у оздрављењу било које од ових компанија, ако су оне у таквом стању да нико од улагача за њих није заинтересован, министар напомиње да је оптимиста.

– Стечају се до сада, нажалост, приступало углавном на пасиван начин, што је делом и разлог што се у јавности доживљава као гашење компаније, а не као потенцијални лек. Пасиван приступ стечају често је био заснован и на погрешном тумачењу улоге стечајног управника. Он је често био пуки административни радник, уместо менаџер, и то специфичних знања и способности, који тежи проналажењу решења за фирму за коју је преузео одговорност.

С друге стране, Министарство привреде ће у исто време предложити и моделе за приватизацију око 50 компанија које су у процесу реструктурирања, а за које је, у претходном периоду, било интересовања за партнерства.

Збирка привредних проблема

– Недавно смо, у сарадњи са ПКС, две недеље организовали сусрете с привредницима, удружењима и стручњацима. У тим разговорима су нам они предочили конкретне проблеме с којим се сусрећу у пословању. Управо смо те проблеме, али и потенцијална решења сумирали у један зборник. Упознаћу ресорна министарства са примедбама из њихових ресора. Највећа група проблема је инспекцијске природе, али има проблема и с неусаглашеним прописима, па тако имамо парадоксалну ситуацију да се иста законска решења тумаче различито од инстутуције до институције – напомиње Сертић.

 

Г.Булатовић, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!