Економија

За зимницу пола плате

ПРИПРЕМАЊЕ зимнице је мукотрпан посао, али се многе жене одлучују да је ипак праве саме. Ове сезоне се због ниских цена воћа и поврћа исплати кисељење краставаца и припремање свих врста џемова, док је кување ајвара и парадајза на граници економске исплативости.

Домаћице, наравно, тврде да се ајвар који припреме у својим кухињама и онај са полица у радњама не могу ни упоредити. Уштеда је већа ако се потребно воће и поврће пазари на Кванташкој пијаци, „на велико“, где су цене ниже 20 до 30 одсто у односу на остале градске тржнице.

За килограм џема из самопослуге могу да се направе бар две тегле домаћег пекмеза. Са просечном ценом шљива од 30 и шећера од 80 динара, тегла џема кошта око 110 динара. За исту количину ове намирнице у некој великој трговини треба издвојити око 160 динара. Домаћице тако исту количину сока могу да направе упола цене, уколико воће купе „на велико“, а шећер у неком мегамаркету, по цени нижој и за петину од редовне.

Килограм краставчића на „Кванташу“ је 30, а на осталим тржницама од 40 до 80 динара. И када се саберу трошкови за сирће, винобран и конзерванс, кисели краставци у домаћој радиности се вишеструко исплате, јер тегла краставаца корнишона од 650 грама у продавницама кошта око 90 динара. За килограм парадајза потребно је издвојити око 50 динара, а литар куваног кошта дупло више.

Породица Мушикић из Врбаса годинама се бави производњом парадајза, а ових дана су скували и прву туру сока.

АКЦИЈЕ У ТРГОВИНАМА ПОЈЕДИНЕ трговинске куће организују посебна јесења акцијска снижења зимнице, али тек крајем септембра и почетком октобра. Трговци нуде потрошачима печену паприку од 720 грама приватне робне марке и за 169 динара, цвеклу исте количине за 79, а краставац корнишон за 82 динара. 
– До сада смо већ продали значајне количине флашираног парадајза, а велико је интересовање и за осталу зимницу у нашим продајним објектима, посебно паприке и ајвара – кажу у трговинским ланцима.

 – Имамо наше сталне муштерије и сваке године се њихов број увећава – каже Вера Мушикић. 

– За прераду користимо парадајз са наших њива, а кувамо по старом рецепту наших бака. Продајемо и свеже цеђен сок за 30 динара, који домаћице код куће само прокувају и зачине по укусу. Литар куваног парадајза наплаћујемо око 100 динара. Уз ово поврће, током припреме додајемо само шаргарепу, лук и паприку, без конзерванса.

Тегла ајвара индустријског, полупрженог од 680 грама може да се набави и за 150 динара, али онај прави, домаћи, који се у нашим трговинама продаје као „бакин“ је три до четири пута скупљи. Ипак, специјалитети из домаће кухиње далеко су квалитетнији од куповних. Тегла домаћег намаза од печене паприке реално кошта од 240 до 300 динара, зависно од тога где се набавља поврће.

– Цене поврћа сада су најповољније, али са просечном платом од око 43.000 динара многи тешко излазе накрај. Јер, рачуни и рате за кредите и платне картице односе две трећине те суме. За храну остају само мрвице – каже Драго Мирковић са београдске пијаце „Зелени венац“.

Рачуница показује да је за просечно четворочлано домаћинство остављање зимнице, која подразумева туршију, ајвар, љутеницу, цвеклу, мешану салату, киселе краставчиће, печену паприку, али и џем, по садашњим ценама потребно издвојити скоро половину просечне зараде у Србији или око 20.000 динара.

НА ПОЧЕК

НЕКИ суграђани чекају и акцијска снижења у хипермаркетрима, где могу да набаве повољније поврће, па и готову зимницу на почек – истиче Петар Богосављевић, председник Покрета за заштиту потрошача.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!