Србија

Арапи масовно купују салаше по Војводини

Сомбор – Док су на очиглед свих неискоришћени салаши пропадали, њихова цена је због неинтересовања, била безобразно ниска. А онда су се појавили Арапи…

Годинама уназад, негдашње узданице привреде сомборског краја, самодовољне економске оазе усред исушеног Панонског мора, салаши, били су права ноћна мора за њихове власнике, који су одавно своју судбину везали искључиво за град.

Ако је по подацима, додуше потпуно незваничним, филијале републичког Геодетског завода, у само неколико претходних месеци, на њиховим шалтерима се, зарад „преписа“ власништва над салашима појавило десетак Арапа, по правилу држављана Уједињених арапских емирата, пише новосадски Дневник.

Изненадним интересовањем потомака бедуинских племена за „колонизацију“ салаша, мада обрадовани, затечени су се нашли власници салаша који су нуђени на продају, али и њихове комшије.

“Од кад су купили салаш од Микана, власника једног кафића у граду, видели смо их пар пута, упознали смо се, фин су свет, али право да вам кажем о њима слабо шта знамо”, прича један од власника салаша на Безданском путу, потезу на коме су до сада три салаша добила нове власнике из УАЕ. Што због жеље за анонимношћу, што због добрих комшијских односа саговорник не жели да му се име „повлачи по новинама“.

“Прво је дошао отац, пазарио некретнину, па је онда и двојици синова купио по салаш. Одма’ су ушли мајстори, све се реновира, али и по њи’овом обичају подиже велики зид од цигала око салаша. Ваљда да им нико не гледа у женску чељад. Так’и неки њихови обичаји…”, мудријаши овај сомборски, како сам каже, салашар од памтивека.

Нервирају га приче које се плету око нових комшија, које су се вратиле у Емирате док им се некретнине не уреде.

“Знаш ти наш свет, одма’ почне диван о некој завери, бог те пита чему. Те, ево само што нису почели да дижу минарет и џамију, те пазаре салаше да добију држављанство на основу ког ће нам сву земљу покуповати, те којекакве приче у вези ових несретника што беже из Сирије и Либије, тероризму…Такав смо свет, само наклапамо и у туђ буђелар и авлију гледам”, резигнирано ће наш саговорник и ишчуђава се како нико не помисли да се и Арапима свидело зеленило којим је пребогат овај део божијег дуњалука, а за који су ускраћени у својим пешчано-пустињским емиратима.

Поред три салаша на Безданском путу, нове власнике са Арабијског полуострва су добиле и три паорске економске оазе у бокор-салашима Градина, један у Ненадићу…а мада се у овдашњим агенцијама за промет некретнина држе светог трговачког правила о загарантованој дискрецији, потврђују да је интересовање клијената из УАЕ све веће, што је подигло и вредност некад потцењених салаша.

Мада не желе да „офирају“ поједине аквизиције, признају да у овом моменту вредност колико-толико одржаваног салаша изграђеног у традиционалном стилу може да досегне и неколико десетина хиљада евра, што је вишеструк скок цена за овај тип некретнина које су, без обрадивог земљишта, у најбољем случају до недавно могле да се продају за шест-седам хиљада евра.

“Нису само добро прошли власници, већ и мајстори из града”, тврди једна млада салашарка из Градине, која због новог комшилука такође инсистира на анономности.

“Комшије су пазариле, ангажовале и платиле мајсторе и отишле кући, али све ми се чини да ће бити циркуса кад се врате. Ишли смо да гледамо како радови напредују, не знам ко им је мајсторе налазио, али мој баба каже да такав фушерај давно није видео. Плочице им слажу као клацкалицу, бродски под већ прозук’о, молерај боже сачувај…Ако и имају пара, није у реду да им деру кожу с леђа”, прича она.

Саблажњава се Градинка понашањем сомборског мајсторског еснафа, који је најзад добио платежну клијентелу и тврди да ће нове комшије, чим се врате из Емирата, дочекати како то и пристоји. Са штрудлом од мака.

Нови власници сомборских салаша су се суочили и са једним административним, наизглед нерешивим, проблемом. Након куповине некретнине у овдашњој полицији нови салашари пријављују себе и чланове најуже породице за привремени боравак, како би могли да у Србији, односно на свом салашу, проведу и више од туристима дозвољених 90 дана током шест месеци. Међутим, наш закон, за разлику од шеријатског, не дозвољава многоженство, па проблем настаје када треба пријавити више од једне супруге, а новопечени салашари из УАЕ обично имају по три или четири супружнице.

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Nekoliko salasa je vec kupljeno u okolini Sombora. a sad su poceli da otkupljuju i kuce u selu Prigrevica u opstini Apatin. Arapi ovih dana obilaze kuce, i cenjkaju se sa gradjanima Prigrevice. navodno imaju u planu da otkupe dvadeset kuca. sad se postavlja pitanje, zasto niko o tome ne govori, ne pise…

  2. Kupuju oni u celoj opstini vec su kupili oko 50 kuca (samo u apatinskoj opstini), i nije samo apatinska opstina u pitanju kupili su skoro sve salase do subotice od sombora. Izgleda je kum nesto obecao a mi cemo retardi na kraju saznati.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!