Србија

Данас је Светски дан пчела (видео)

Изражавајући забринутост поводом угрожености пчелињих заједница, а имајући у виду њихов пресудан значај за одрживу пољопривреду, сигурност у храни и исхрани, као и очување животне средине, високи представници Влада 20 земаља света сагласили су се на скупу одржаном на Брду код Крања у Словенији, да је потребна хитна, свеобухватна и ефикасна заједничка реакција у циљу заштите пчеле.

Спремност на заједничку акцију и сарадњу, на свим нивоима, између земаља и релевантних међународних организација, формализована је заједничком Декларацијом која је усвојена на министарској конференцији одржаној поводом првог обележавања Светског дана пчела – 20. маја.

Иницијатива према Уједињеним нацијама да се успостави Светски дан пчела и да се обележава 20. маја потекла је од Словеније, док је Црна Гора била једна од првих земаља које су подржале ову иницијативу, а која је усвојена крајем прошле године на Генералној скупштини УН у Њујорку.

Потпредседник Владе Републике Словеније и министар пољопривреде, шумарства и хране Дејан Жидан уверен је да ће скуп поводом дана посвећеног пчелама у континуитету подсећати човечанство на важну улогу пчела за опстанак Планете, али и упозоравати на акитивности које су допринеле да се број пчела широм Земље смањује.

Он је подсетио на низ фактора који доводе до угрожености пчела и других опрашивача, међу којима су људска активност у управљању природом, интензивна пољопривредна производња, прекомерна и неправилна употреба пестицида, климатске промене и други.

Присутнима су се у уводном делу конференције обратили и европски комесар за животну средину, рибарство и поморство Кармену Вела, генерални директор Организације за храну и пољопривреду (ФАО) Хозе Грациано Да Силва, затим председник словеначког удружења пчелара Боштјан Ноч и председник Апимондије Пхиллип Мц Цабе.

С циљем заштите и подршке развоју пчела и других полинатора, потписници декларације подржаће напоре за повећање диверзитета биљака, односно количине хране за пчеле, едукацију пчелара и размену искустава и добре пчеларске праксе, пренос знања и искуства између земаља у циљу јачања заједничке бриге и активности у циљу постизања бољих резултата на плану заштите пчела, одрживог пчеларства и пољопривреде, заштите природних ресурса и животне средине, као и сигурности хране и искорењивања глади у свету.

Нагласили су улогу истраживања и обезбеђивања адекватне дијагностике болести пчела. Подржаће и спровођење мера за смањење утицаја климатских промена, и уопште активности на информисању и подизању свести опште јавности о значају и важности очувања пчела.

Милисав Пајевић

Енергетски портал

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!