Економија

Стижу нова пореска решења за лекаре, адвокате и инжењере…

Београд – Лекари, инжењери, ветеринари, преводиоци, адвокати и сви они који спадају у такозвану пету групу паушалних пореских обвезника могли би ускоро да добију нова пореска решења.

Пореска решења од марта ове године, после паузе од две и по године, почела су да стижу и на адресе свих осталих паушалаца, али је пета група морала да сачека нову уредбу за паушално опорезивање, коју је влада усвојила.

Новоусвојене измене омогућиће издавање пореских решења за делатности из пете групе, у коју спадају професионалне делатности, кажу у влади.

Новим актом прецизирају се критеријуми за одређивање висине паушалног пореза, што ће довести до веће правне сигурности и предвидивости пословања предузетника, а с друге стране и до ефикасније наплате пореза, наведено је у саопштењу владе.

Без обзира на то што су последњи пут ова пореска решења на адресе 55.000 паушалаца у Србији стигла 2014. године, ови порески обвезници морали су редовно да плаћају порез. Пореску обавезу за 2015. и 2016, утврђену 2016. године, паушалац је био дужан да плаћа у року од 15 дана по истеку сваког месеца. Доспеле, а неизмирене обавезе обвезник је дужан да плати у року од 15 дана од дана достављања решења.

Порезници потврђују да ће приоритет у достави нових пореских решења имати они самосталци који су започели посао 2015. и касније, као и обвезници који су одјавили самосталну делатност у 2015. и 2016. години. Они који су тек основали фирме нису могли без овог пореског решења да раде, да подигну кредит код банке, овере књижицу…

Упитан да ли усвајање нове уредбе значи да ће пета група убудуће плаћати већи порез, Ђерђ Пап, порески стручњак и бивши директор у Пореској управи, одговара потврдно.

„Остаје, међутим, да се види да ли ће држава затражити да ретроактивно плате већи порез, на шта нема право. Ниједан подзаконски акт, па самим тим ни уредба, по закону не може ретроактивно да се примењује. Ако би влада то урадила, био би то правни преседан“, каже Пап.

„Уколико овој петој групи, која по процени порезника и највише зарађује, буде ипак наложено да ретроактивно плате порез, свако од њих има право да пише жалбу, а потом и да се тужбом обрати другостепеном органу“, каже наш саговорник.

То поткрепљује чињеницом да се основица за утврђивање висине паушалног прихода по групама одређује у односу на просечну месечну зараду по запосленом остварену у Републици у години која претходи години за коју се утврђује порез, коју објављује Републички завод за статистику.

Ко су паушалци

У прву групу паушалаца спадају носачи, чистачи обуће, сакупљачи лековитог биља и дуборесци. У другој групи су фризери искључиво за мушкарце, часовничари, оптичари, обућари, кројачи, прерађивачи секундарних сировина. Трећу групу чине молери, тапетари, фризери за жене, фризери за жене и мушкарце, ТВ и електромеханичари, прецизни механичари, електричари, водоинсталатери. У четвртој групи су златари, каменоресци, пластичари, металостругари, пекари, произвођачи тестенина, посластичари…

Јасна Петровић-Стојановић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!