Србија

Воћари сами купили противградне ракете

Миоковци код Чачка – Миоковци су ових дана, може бити, најбрањеније село на свету. Ево шта рапортира Војкан Томић (53), председник Удружења „Миоковачка кајсија” у тој насеобини која почиње девет километара од Чачка ка северу:

– Противградна станица у нашем селу добила је за ову сезону три ракете од државе, 15 од града Чачка, Месна заједница купила је пет великих пројектила, а ми воћари сакупили смо 312.000 динара и од „Трајала” купили још 12 малих. Од почетка сезоне, 15. априла, сеоски стрелац је дејствовао два пута и испалио 10 пројектила, три државна, шест градских и један из Месне заједнице, што значи да на располагању имамо још 25 ракета – каже Војкан Томић за „Политику”.

И додаје:

– Гледао сам раније да, како који дан, остајемо са све мање ракета и нисам могао да спавам. Зато сам предложио највиђенијим воћарима у селу да дамо по 50 евра, купимо још 12 ракета о нашем трошку и спавамо мирно. Уплатили смо 312.000 динара „Трајалу” и чекамо да стигну. Хвала и Месној заједници у селу која је купила пет великих пројектила, а ако буде потребно купићемо још. Видели смо да је оно што је држава дала недовољно, али хвала и њој, хвала и Месној заједници. Сад идем мирно на конак и имам чему да се надам. Кад нема ракета, нема наде. Предложио сам и малинарима из Бајине Баште да дају по 10 килограма свог воћа за ракете, како би били мирни – објашњава Томић.

Зар је ракетни систем једина одбрана, можда је боља заштита посредством осигуравајућих кућа?

– Ја у то нисам сигуран. Више верујем кад у мом селу има 20 или 30 ракета, него да ми отворе осигуравајућу агенцију.

Миоковци су, иначе, као веома пространо село, српски центар за кајсију. Само са ових неколико брда и делом у два оближња села (Пријевор и Трбушани) долази чак 15 одсто српске производње кајсија. У селу је пре неколико дана размештено 15 откупних станица и воћари добијају од 50 динара за килограм падалице, до 100 динара за браницу. Врхунска класа плаћа се и 120 динара.

На северном рогу села, докле сежу и падине Маљена и Сувобора, јуче смо затекли Риста Гавриловића (45) из Бијељине у Републици Српској, који већ пето лето заредом купује кајсију у Миоковцима, очигледно задовољан оним што ће превести преко Дрине.

– У Бијељини имам дестилерију, где по најбољим правилима производимо ракију од дуња, шљива, јабука, крушака и кајсија. По традицији, кајсију узимам у Миоковцима, 20 тона сваке године, и овог лета плаћам од 60 до 63 динара по килограму. Одмах, на откупној станици. Ово је роба којој нема мане, и због тога увек долазим у Миоковце.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић јуче је најавио осму у низу приредаба „Миоковачка кајсија”, описујући да то насеље има 50 стабала кајсија по глави становника.

Како све то изгледа на терену, у животу? Један од најмлађих овдашњих воћара, Александар Стојановић (25) с поносом у средишту села показује своје засаде од два хектара.

– Треће сам поколење у овој делатности. Воћњак је посадио мој деда, наследио отац и сад, ево, ја водим рачуна о овом имању. Овог лета очекујемо 20 до 30 тона квалитетне кајсије.

Стојановић приповеда да се некада садило 360, а данас и више од 500 стабала по хектару.

– Половина дрвета у селу стара је између 25 и 50 година а она најбоља, од једног века, и дан дањи дају 300 килограма кајсија у сезони – рече Александар Стојановић.

Аутор: Гвозден Оташевић, Политика.рс

Фото: Г. Оташевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!