Друштво

Женама пооштрени услови за пензију

СА првим јануарским даном стижу и промене услова за одлазак у пензију. Сви који планирају да се повуку, од идуће године на радном месту мораће да остану дуже него што је било предвиђено у 2012.

Ово је правило, објашњавају у Пензијском фонду, записано у Закону о ПИО и подразумева да се услови за стицање старосне пензије подижу постепено све до 2023. Тада ће се ставити тачка на све промене, а жене ће у пензију одлазити са најмање 58 година живота и са 38 година стажа, а мушкарци са исто година, али са најмање 40 година рада иза себе.

– У овој години мушкарци са 40 година стажа су могли да се пензионишу најраније са 53 године и осам месеци живота, а у идућој ће се ова старосна граница подићи за четири месеца – објашњава Бранислав Рашић, помоћник директора Сектора за остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања. – И женама се од 1. јануара подижу оба услова за по 4 месеца, па ће оне захтев за пензију најраније моћи да предају са 53 године и 4 месеца живота и са 34 године и 4 месеца стажа.

НИШТА БЕЗ 15 ГОДИНА СТАЖА Сви који одраде пун стаж од 45 година, не морају да брину о годишту. Са овако испуњеном радном књижицом, захтев за пензију се може поднети без обзира које су године рођени и колико имају у том тренутку. Мушкарци у пензију могу да иду чим напуне 65 година, а жене 60. Једини услов је да имају бар 15 година радног стажа иза себе.

Од почетка ове године, па до сада, филијале фонда примиле су 129.373 захтева за старосну пензију. У истом року, стигло је и 47.889 захтева за инвалидску и још 36.128 за породичну пензију.

У Фонду кажу да услови за одлазак у старосну пензију нису једине измене. Од 2013. пензију неће моћи да затраже ни удовице пре свог 51. рођендана (у овој су могле са 50 и по година), али ни удовци пре 56. године, иако су у 2012. захтев могли да подносе шест месеци раније. И ова ће се граница подизати постепено све до 2017. када ће услови остати ”закуцани”, па ће жене породичну пензију тражити након 53. рођендана, а мушкарци након 58.

Закон предвиђа промене и код радника са бенефицираним стажом, али и за ”униформе”.

– Они којима се стаж рачуна са увећаним трајањем моћи ће да поднесу захтев кад напуне 54 године. И ова ће се граница постепено подизати све до 2016. кад ће достићи 55 година – подсећа Рашић и додаје да су од ових промена изузети они којима се 12 месеци рачуна као 18 јер ће они и даље моћи да се пензионишу са 50 година – каже Рашић. – А од 2013, запослени у МУП, МСП, БИА, Управи за извршење кривичних санкција, професионалној војсци, пензионисаће се са 53 године и шест месеци и 21 годином стажа, под условом да су на пословима који носе бенефицирани стаж провели најмање 11 година. У овој години могли су да оду у пензију и ако су млађи два месеца и са 4 месеца краћим стажом. Остали полицијски службеници, који су се у овој години пензионисали са 55 година и 8 месеци, у идућој ће то моћи са 56 година, ако имају 25 година радног стажа.

 

Новости

фото: Д. Јевремовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!