Хроника

Матичар од цигана правио двојнике

КРАГУЈЕВАЧКА полиција спровела је у петак надлежном тужилаштву Н. М. (34), заменика матичара у Градској управи за опште и заједничке послове, јер се сумњичи да је почетком године четири особе ромске националности, које нису имале доказ о месту рођења, уписао у матичне књиге под туђим деловодним бројевима. Он се терети за злоупотребу службеног положаја и фалсификовање службене исправе.

После незаконитог уписа, наведене особе подигле су документа – извод из матичне књиге рођених и уверење о држављанству, али су откривени када су са том документацијом хтели да подигну пасоше. Матичар је у тужилаштву признао дело и пуштен је да се брани са слободе.

Истрага ће показати да ли су Роми без докумената били “правно невидљиви”, односно особе без држављанства, личног имена, ЈМБГ, пребивалишта и личне карте. Мада се њихов број константно смањује од 2009. године, и даље их има и претпоставља се да ће за накнадни упис свих тих људи у матичне књиге бити потребно још годину и по. Од 2009. накнадно је уписано у књиге рођених 21.098 особа. Не зна се колико апатрида је још остало у нашој земљи, а према подацима “Праксиса”, око 700 уписа је у току.

Истрага ће показати и зашто особе којима је Н. М. давао туђе матичне бројеве нису тражиле накнадан упис у матичне књиге у легалној процедури, као и да ли је осумњичени за услугу примао новац. “Правно невидљиви”, иначе, немају приступ ниједном праву, не могу да се запосле, да се упишу у школе, да гласају, да склопе брак, ни да буду сахрањени.

Злоупотреба личних података у Србији из године у годину све више цвета, а крађа идентитета није дефинисана као кривично дело, иако је број оних којима су украдена документа или на неки други начин злоупотребљени лични подаци све већи.
Крађа идентитета је већ годинама, према Америчкој федералној комисији за трговину, прва на листи “нај-превара”. Константно се повећава број оних којима на кућне адресе долазе рачуни за разна дуговања или пријаве за утају пореза, које нису они направили, већ неко други користећи њихове податке. Такође им стижу рачуни да плате робу и услуге које никад нису користили.

У априлу су припадници криминалистичке полиције МУП Србије ухапсили 16 особа осумњичених да су крађом идентитета основали седам фантомских предузећа, међу којима је и фирма “Асомакум”, регистрована на фалш личну карту Андреја Вучића, премијеровог брата.

Колико живот некоме због крађе података може преко ноћи да постане пакао, најбоље, ипак, знају бравар из Смедерева Јован Николић и Бечејац Никола Вујков Исић. И једном и другом је непознати “двојник” злоупотребио лична документа, отворио на њих фирме, подигао кредите, куповао робу и наручивао услуге. А онда су почеле да стижу казне за царинске и друге прекршаје, чије вртоглаве износе несрећни људи нису могли да плате…

ХАКЕРСКИ УПАДИ У БАЗЕ

ВИШЕ од 300.000 институција код нас рукује личним подацима грађана, а процене су да имају више од милион електронских база података. Хакерским упадима у неке од база (као што су на пример били упад у базу ПИО фондда и једне политичке странке зимус), могуће је доћи до ЈМБГ и осталих личних података грађана, а онда се отвара широк простор за злоупотребе.

В. С. Црњански – М. Ђошовић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!