Друштво

ДРИ Министарству грађевинарства: Зашто нису евидентирана као имовина Републике Србије капитална улагања државе кроз субвенције јавним предузећима од 18 милијарди динара?

Капитална улагања државе кроз субвенције јавним предузећима нису, након завршетка изградње, евидентирана као имовина Републике Србије, указали су државни ревизори после контроле финансијских извештаја Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Последица је, како се истиче – непотпуно и нетачно исказана нефинансијска имовина државе. То се односи на субвенције у висини од 18,4 милијарде динара. Укупне субвенције јавним предузећима преко овог министарства у 2020. години биле су нешто више од 60 милијарди динара. Приватним предузећима, пак, дате су субвенције у износу од 274,66 милиона динара на име набавке – такси возила.

Државни ревизори контролисали су финансијске извештаје Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре за 2020. годину дајући оцену „мишљење са резервом“. Од шест изречених препорука једна се односи на то да се непокретности из пројекта чије је финансирање завршено, а који се и даље воде на рачуну „нефинансијска имовина у припреми“, укњиже у пословне књиге имаоца права јавне својине над овом имовином и искњиже из пословних књига Министарства.

Када је реч о субвенцијама које је ово министаство исплатило прошле године, реч је о укупно 60,67 милијарди динара.

„Од тога се износ од 60,397 милијарди динара односи на субвенције јавним нефинансијским предузећима и организацијама, а износ од 274,6 милиона динара се односи на субвенције приватним предузећима“, указује ДРИ.

Корисници ових сувенција биле су Железнице Србије, Инфраструктура железнице Србије, Србија воз, Путеви Србије, Коридори Србије, Аеродроми Србије. Субвенције су дате за аеродроме у Нишу, Требињу, Ужицу, Крушевцу.

Износи у табели приказани су у хиљадама динара:

ДРИ Министарству грађевинарства: Зашто нису евидентирана као имовина Републике Србије капитална улагања државе кроз субвенције јавним предузећима од 18 милијарди динара?

Министарство је у 2020. години пренело средства субвенција по основу усвојених програма и измена и допуна програма јавним нефинансијским предузећима и за потребе изградње објеката који би требало да су у државној својини Републике Србије.

Имовине нема у књигама

„Министарство је у 2020. години планирало, извршило плаћање и евидентирало расход по основу средстава пренетих нефинансијским предузећима путем датих капиталних субвенција у износу од 18,4 милијарде динара за потребе изградње објеката који се у складу са Законом о јавној својини сматрају добрима у општој употреби у својини Републике Србије. Вредност изграђених објеката из средстава капиталних субвенција након стављања у употребу не води се у пословним књигама Министарства нити су нам у поступку ревизије презентовани докази да је иста укњижена у пословне књиге Републике Србије“, указали су ревизори.

Када је реч о субвенционисању приватних предузећа, ово министарство је исплатило укупно 274.656.000 динара.

„Наведена средства су исплаћена на основу Уредбе о условима и начину спровођења субвенционисане набавке путничких возила за потребе такси превоза као јавног превоза“, навели су ревизори подсећајући да је реч о појединачним субвенцијама од 8.000 евра по набављеном такси возилу.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!