Србија

Малинари са муком пробијају путеве да би обрали малине

Ако се убрзо не прокрче и не успоставе путеви према свим засеоцима, род ће иструлити, а малинари ће постати социјални случајеви.

Аларми пред сезону бербе малина упаљени су у Косјерићу и Бајиној Башти, где се води трка са временом да се трасирају клизиштима урушени путеви како би власници могли да приђу засадима и да из њих отпреме убрано.

– Не продремо ли у Забаву и Благојевиће, за који дан на десетине хектара малине остаће необрано, а њени власници спашће на просјачки штап. На једну катастрофу надовезаће се друга. Свим силама покушавамо да успоставимо артеријске путеве, они су за сада приоритет. Од стратешке важности за нашу општину је да се што пред уреде путеви ка свакој кући, свакој њиви, али питање је колико ће бити новца – каже Миломир Јовановић из Штаба за ванредне ситуације у Косјерићу.

Јуче је пети дан узастопно падала киша.

– Вода испира путеве, изузев пешице у многа имања се не може ући. Нема друге него да гајбице у рукама носимо до откупних места и хладњача. Ово више није питање појединаца, нас пољопривредника, већ свих. Ако се малина не преда, Косјерић ће бити и дефинитивно мртав град – каже Владе Николић, потпредседник Савеза „Спска малина“.

Приноси ће бити преполовљени

Потенцијал у косјерићким малињацима обећавао је дупло већи принос него прошле и претпрошле године, али су мајски снег и град десетковали род. – Да није било непогоде, Косјерић би дао 6.000 тона малине. Овако, биће је много мање. У Маковишту, Сечој Реци и Варди принос је преполовљен – прича Драган Јовановић из Пољопривредне службе у Косјерићу.

Бајинобаштанске воћаре ухватила је паника – куда послати малину откупљивачу?  

– Катастрофа је на помолу! Појединим њивама не може се прићи ни пешице. У Гвосцу, Оклецу, Бачевцима, Пилици, Злодолу, Заглавку, Костојевићима, Рогачици, народ нема решења. За неке је једини избор да воће пешице носе преко брда, али то изискује много више труда и времена. А малина не може да чека – упозорава Радомир Гавриловић, председник удружења „Малина“ из Бајине Баште. 
 Председник општине Бајина Башта Радомир Филиповић каже да је „одозго“ стигло наређење да се мора оспособити сваки путељак. 

– Жестоко се боримо са клизиштима. Тешко је, али гурамо пуном паром – то је за причу – наводи Филиповић.

Пешице
За многе произвођаче једино решење је да воће пешице носе преко брда, али то изискује много више времена

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!