Србија

Шеф канцеларије Светске банке у Београду: Србија треба да прода много државних фирми, има их превише

БЕОГРАД – Србија би требало да прода много државних фирми, којих има око 600, а то је превише за било коју земљу, сматра шеф канцеларије Светске банке у Србији Стивен Ндегва.

“У неким секторима су највеће компаније у власништву државе и то уништава те секторе. Или су на субвенцијама или су заштићене на други начин. Дакле, потребно је иницирати развој приватног сектора, а оно што је од националног интереса учинити ефикасним, корпоратизовати, омогућити да оствари профит. Па ако су и потребне субвенције, оне треба да буду под строгом контролом”, рекао је Ндегва.

На констатацију да Србија и даље субвенционише “губиташе” и да је доста новца предвиђено за “Петрохемију” и “Србијагас”, Ндегва је рекао да су прошле године субвенције државе износиле 2,6 одсто БДП-а, а да ће у 2018. бити 2,5 одсто што је, приметио је, “мало смањење, али ипак важно”, а “знатно мања сума него раније јер је у 2012. била 4,1 одсто БДП-а”.

“А још важније је да је то сада транспаретнто. Било је периода када нисмо ни знали колико се пара троши на субвенције”, рекао је Ндегва.

Сагласан је да је то само мало мање новца него што се издваја за јавне инвестиције, али каже да може да се постави питање “да ли је требало да ставимо четири одсто за инвестиције”.

“Али, препознали смо да је за многе компаније јако важна оваква подршка државе, са социјалног аспекта. Ту се поставља питање о спровођењу транзиције, за коју се у оваквим случајевима види да није лака. Мислим да је сада мање ризично издвајати овакве субвенције, а Влада планира да их временом смањује и потпуно елиминише”, рекао је Ндегва.

Истовремено је нагласио да је брзина једна од кључних ствари на којој ће инсистирати Светска банка у 2018. години.

“Брзина реформи, пре свега у пореској политици, приватизације јавних предузећа, у привлачењу страних инвестиција и, као круна, што бржи раст привреде од најмање пет одсто БДП-а”, рекао је Ндегва.

Тек на тај начин, процењује, Србија ће успети да за 15 година стигне Европу, а њени грађани осете бољи живот.

На констатацију да исувише депресивно звучи та прогноза, Ндегва каже да је још лошија процена о 50 година чекања на европски стандард са растом од три одсто годишње, колико би требало да у том случају Србија стигне ЕУ.

“Људи не могу да замисле тако дуг период, али могу 15 до 20 година. Ми мислимо да је могуће да Србија оствари раст пет до шест одсто. Али то захтева ресетовање економије”, рекао је Ндегва.

Оценио је да је буџет Србије велики успех.

“Сређивање јавних финансија довело је до отварања радних места и привлачења страних инвестиција. Доста тога је учињено у реформама, али оне нису завршене. Што се више одмичемо у томе, корист ће бити већа. А тада ће грађани моћи да осете бољитак. Реформе подрзумевају бољу будућност за нашу децу, боље образовање, брже налажење посла… “, рекао је он додајући да ће промене осетити наредне генерације.

Ндегва је додао да је у фази израде пројекат вредан око 50 милиона долара, који се односи на олакшавање пословања и покретања бизниса и у вези је са пореском реформом.

Оценио је да порески систем Србије треба знатно унапредити како би плаћање пореза било олакшано.

Он је додао да Светска банка ради са Владом на том пројекту који очекује да ће кренути на лето.

Ндегва је додао да Светска банка има пројекат за здравство вредан око 30 милиона долара, а да ће за развој е-управе извођити око 50 милиона долара зајма.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Verovatno su vasi strucnjaci izmislili i privremeni zakon o pljacki penzionera, koji ce trajati samo dok traje zivot, koji je takodje privremen! E pa dace Bog da najcrnje prodjete, bas kao i onaj koji je ovu sramotu proveo u delo!

  2. Nije bilo “preke potrebe” za ulaganjima stranaca od 1945, god sve do uvođenja višestranačkog sistema. Svi problemi su rešavani na NAŠ UNUTARNJI način!
    SVE ONO ŠTO JE BILO SRBSKO (Jugoslovensko), OSTALO JE SRBSKO (Jugoslovensko)!
    Nisu nam bili potrebni kinezi za izgradnju železničkih pruga, rusi za gasovod, zapadnjaci za autoputeve, pogotovu NATO ili Varšavski Pakt za bezbednost!
    Zar smo postali toliko slabi, da nam neko sa strane treba da dolazi, pa da nam drži lekciju kako dalje? Zar jedan “kibic” sa strane bolje vidi naše probleme i mogućnost izlaska iz njih, od nas samih?
    Sve mi se čini nažalost, da JESMO!

  3. Пошто имамо власт овакву каква је, онда у белом свету закључују да смо ми луд народ, па због тога ето нам свакакве белосветске протуве да нам соли памет и је*е у здрав мозак.
    Кад виде наслов:”Србија за премијера има класичног кретена”, онда мисле да је и народ такав.
    А кад се сусретну са тим премијером, министрима и председником, онда су још уверенији у то.
    Треба то терати у три пи*ке ма*ерине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!